Pranie pri 40 °C je jedným z najbežnejších. Nie vždy je potrebné prať pri tejto teplote, ale stačí aj nižšia teplota. Na štítkoch na bielizni sa dozviete, pri akej maximálnej teplote by ste mali bielizeň prať, aby ste ju nepoškodili. Ak sa teda rozhodnete prať oblečenie pri nižšej teplote, vôbec mu tým neuškodíte.
Nevýhody prania pri 40 °C
- Môže spôsobiť vyblednutie farieb
- Bielizeň sa môže zraziť
- Chúlostivé tkaniny sa môžu poškodiť
- Vyššia spotreba energie, a teda vyššie prevádzkové náklady
Pranie pri 30 °C
Pranie pri nižších teplotách má nesporné výhody. Ak sa teda rozhodnete prať oblečenie pri 30 °C, je dobré použiť kvalitný prací prostriedok a dostatočné množstvo pracieho prostriedku.
Na trhu je široká ponuka pracích prostriedkov, od pracích prostriedkov na funkčné oblečenie, farebné oblečenie, biele oblečenie, vlnené oblečenie atď. Niektoré značky dokonca ponúkajú špeciálne pracie prostriedky na pranie pri nízkych teplotách.
Ak je na oblečení škvrna, odporúča sa ju vopred ošetriť odstraňovačom škvŕn. Ak zvolíte teplotu prania 30 °C, na odstránenie škvŕn sa odporúča dlhší prací cyklus.
Bez problémov sa dá prať aj pri teplote 20 °C.
Nemusíte sa obávať, že pri praní na 30 °C nebude vaše oblečenie čisté. Nové práčky a ich programy nastavené na prací cyklus 20 °C alebo 30 °C nielenže dokonale vyperú vaše oblečenie, ale farby zostanú krásne sýte.
Ako ušetriť
Prečo teda neperiete pri 40 °C? Odpoveď je celkom jednoduchá. Praním pri nižšej teplote výrazne ušetríte svoje financie, pretože pri praní spotrebujete menej energie. Ďalšou výhodou je, že pomáhate chrániť našu planétu a pomáhate znižovať svoju ekologickú stopu.
Skúste prať pri teplote 30 °C a už po prvom mesiaci prania uvidíte rozdiel nielen vo vašej bielizni, ale aj vo vašej peňaženke.