V EÚ sa nebude mať kto starať o ľudí. V roku 2030 bude potreba milióny zdravotníkov

nemocnica slovensko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Európa čelí vážnemu problému v oblasti zdravotnej starostlivosti – do konca desaťročia môže na kontinente chýbať viac ako štyri milióny zdravotníckych pracovníkov.

Napriek tomu, že zdravotná politika spadá prevažne do kompetencie jednotlivých členských štátov, europoslanci naliehajú na spoločné kroky, ktoré by mohli zmierniť tento kritický nedostatok. Informuje o tom STVR

Pandémia, plánovanie aj odliv pracovníkov

Sektor zdravotnej starostlivosti sa už teraz potýka s akútnym nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Odborníci upozorňujú, že za tým stojí niekoľko faktorov: nesprávne plánovanie, nerovnováha medzi ponukou a dopytom, ale aj následky pandémie covidu-19, ktorá situáciu ešte zhoršila.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najdrahší pes sveta: Vlčí hybrid Cadabomb Okami stál viac ako 5 miliónov eur

Europoslankyňa Monika Beňová otvorene priznala, že problémom je aj „prekupovanie“ zdravotníkov medzi krajinami. „Máme veľký problém so zdravotníckym personálom a lekármi. Navzájom si ich prekupujeme, aj to je pravda a treba to povedať úplne na rovinu,“ uviedla.

Práve preto sa v Bruseli čoraz hlasnejšie hovorí o potrebe koordinovaného prístupu na úrovni celej Európskej únie.

Spoločný postup pri uznávaní diplomov aj lepšie podmienky

Podľa europoslanca Martina Hojsíka môže EÚ prispieť napríklad spoločným uznávaním diplomov zdravotníkov z tretích krajín či podporou lepšieho finančného ohodnotenia pracovníkov. „Aj lepšia spolupráca pri riešení a predchádzaní pandémiám, aj napríklad spoločný postup pri uznávaní diplomov z tretích krajín, snaha podporiť napríklad aj kvalitné odmeňovanie pracovníkov. Tomu všetkému sa snažíme napomôcť, aj keď prevažná väčšina kompetencií je na členských štátoch,“ zdôraznil.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Po celom Taliansku sú zemetrasenia. Zaznamenali ich tam až šesť

Hoci EÚ nemá priamu právomoc zasahovať do zdravotnej politiky členských krajín, dokáže podporovať vzdelávanie zdravotníkov či uľahčiť zamestnávanie odborníkov z krajín mimo Únie. Na tento účel existujú špeciálne programy financované z európskych zdrojov.

Zahraniční zdravotníci nie sú dlhodobé riešenie

Jedným z možných riešení je uľahčenie príchodu zdravotníkov zo zahraničia. Nie všetci europoslanci sú však presvedčení, že ide o dlhodobo udržateľný model. Miriam Lexmann zdôraznila, že EÚ by sa mala primárne zamerať na podporu domácej pracovnej sily. „Sú na to mechanizmy, aby sme posilnili tú zamestnanosť našich vlastných občanov v tomto sektore. Ja si myslím, že je to kľúčové. My nemôžeme nechať zdravotnícky sektor na tom, aby bol úplne závislý od ľudí, ktorí prichádzajú zo zahraničia,“ upozornila.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajinci vykonali najväčší dronový útok v histórii sveta. Rusom spôsobili ohnivé peklo

Prvým krokom k zlepšeniu situácie by mohol byť akčný plán Európskej komisie na riešenie nedostatku zdravotných sestier a ošetrovateľov, ktorý bol spustený tento rok.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *