Vedci našli spôsob, ako získať energiu z rotácie Zeme: revolučný objav môže zmeniť budúcnosť energetiky

planeta zem
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V čase, keď sa svet čoraz intenzívnejšie obracia k udržateľným riešeniam a hľadá alternatívy k fosílnym palivám, prichádza prelomový vedecký objav, ktorý by mohol zmeniť spôsob, akým získavame energiu. Medzinárodné tímy výskumníkov sa zameriavajú na neustále sa meniace prírodné procesy a jeden z nich – rotácia Zeme – sa dostal do centra pozornosti ako potenciálny zdroj obnoviteľnej energie.

S myšlienkou využiť zemský pohyb prišiel fyzik Christopher Chyba z Princetonskej univerzity, ktorý sa tejto téme venoval už v roku 2016. Vtedy však jeho teória narazila na výraznú vlnu kritiky zo strany vedeckej komunity. Napriek počiatočnému odmietnutiu Chyba svoj výskum nevzdal a dnes prichádza s hmatateľným výsledkom, ktorý vzbudzuje pozornosť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Extrémny výpadok elektriny zasiahol Európu. 50 miliónov ľudí v ohrození

Zem sa točí – a generuje energiu

Pomocou zariadenia vytvoreného z ferritového materiálu na báze mangánu a zinku, umiestneného v temnom laboratórnom prostredí, sa Chybovi podarilo vyprodukovať 17 mikrovoltov elektrickej energie. Aj keď ide o minimálne množstvo, výsledok jednoznačne naznačuje, že rotácia Zeme môže byť využitá ako nový zdroj energie.

Podľa magazínu Popular Mechanics, ktorý o experimente informoval, Chybov výskum otvára dvere k doposiaľ nepreskúmaným možnostiam v oblasti obnoviteľných zdrojov. Tento nový prístup môže v budúcnosti doplniť tradičné metódy, ako je solárna či veterná energia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Kanade auto vrazilo plnou rýchlosťou do davu ľudí na festivale. Hlásia mŕtvych a ranených

Skepsa aj optimizmus: aká je budúcnosť tejto technológie?

Napriek sľubným výsledkom zostáva veľká časť odborníkov opatrná. V praxi je zatiaľ technológia ďaleko od reálnej implementácie do energetických sietí, pretože ide len o experimentálny dôkaz konceptu. Samotný Chyba priznáva, že premeniť túto technológiu na efektívny a škálovateľný zdroj energie nebude jednoduché:

„Je to len prvý krok, ale ukazuje, že niečo také je technicky možné,“ vyjadril sa vedec pre Popular Mechanics.

V rámci overovania výsledkov boli experimenty realizované nielen v kontrolovanom laboratórnom prostredí, ale aj v bežnom domácom prostredí. V oboch prípadoch boli zaznamenané podobné výsledky, čo naznačuje, že princíp funguje aj mimo sterilného vedeckého prostredia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Je to vážne! Európske mesto sa pripravuje na brutálnu ruskú inváziu

Potenciál pre zelenú budúcnosť

Ak sa technológia podarí rozvinúť a optimalizovať, môže ísť o ďalší krok smerom k ekologickejšej a udržateľnejšej energetike. Aj keď momentálne vyrobené napätie nestačí na pohon žiadneho zariadenia, samotný princíp je revolučný. V kombinácii s ďalšími inováciami by sa mohla táto technológia v budúcnosti podieľať na tvorbe čistejšieho energetického mixu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *