Vednú vám kvety v kvetináčoch? Urobte uhorkový test

rastliny uhorky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Jeseň a zima sú pre naše črepníkové rastliny náročným obdobím. Nanešťastie sú v tomto období oslabené, a tým aj zraniteľnejšie voči útokom škodcov. Ako môžeme zistiť, čo spôsobuje zlý vzhľad kvetov v kvetináčoch?

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že črepníkové rastliny v zime upadajú do zimného spánku a prestávajú tak rýchlo rásť. To však neznamená napadnutie škodcami. Poradíme vám, ako zistiť, prečo vaše rastliny vyzerajú horšie.

Prečo odumierajú črepníkové kvety?

Dôvodov zlého vzhľadu črepníkových rastlín môže byť veľa. Niektoré exempláre nemajú rady suchý vzduch a môžu vyzerať horšie, keď stoja v blízkosti radiátorov.

Častou chybou, najmä počas jesenného/zimného obdobia, je nadmerné zalievanie rastlín. Premočené črepníkové kvety začnú strácať listy a zachrániť ich možno len presadením do nového substrátu. Toto nie je jediná príčina chorôb črepníkových rastlín.

Ďalším problémom sú škodcovia. To je pre mnohých z nás zďaleka najväčší problém. Je ťažké určiť, či za zlým stavom črepníkových kvetov nie je škodca. Preto sa v takejto situácii oplatí urobiť test uhoriek.

Ako zistíme, či naše rastliny napadli škodcovia?

Škodcovia môžu úplne zničiť črepníkové kvety v našej domácnosti. Mnohých z nich je ťažké vidieť voľným okom. Preto, keď nevieme, čo spôsobuje, že rastliny chátrajú, môžeme urobiť uhorkový test.

Tento trik ukázal na svojom profile na Instagrame @ulubionygardener. Do kvetináča musíme dať plátok uhorky a čakať. Po 24 hodinách sa vrátime a zistíme, či o sebe škodcovia dali vedieť.

Ako funguje uhorkový test?

Plátky uhorky na škodcov črepníkových rastlín sú naozaj lákavé. Preto po 24 hodinách určite budete môcť pozorovať ich prítomnosť. Zelenina môže byť ohryzená a niekedy škodcovia dokonca hodujú na jej povrchu.

Ak bol test s uhorkami úspešný a zistili sme, že škodcovia ničia črepníkové kvety, musíme to okamžite riešiť. V tejto situácii bude často potrebné presadiť ich do nového substrátu. Keď sme identifikovali škodcov, oplatí sa pripraviť aj vhodný postrek. Týmto spôsobom môžeme naše rastliny zachrániť.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *