Na dovolenke chce každý robiť, čo chce a kedy chce. Bohužiaľ, ak dovolenkujete pri mori (alebo jazere), nemôžete si to vždy dovoliť. Ak sa chcete ísť kúpať, musíte brať do úvahy farby vlajok, ktoré vyvesujú plavčíci. Môže vám to ušetriť veľa stresu a dokonca zachrániť život.
Keď prídete na pláž, v prvom rade hľadajte vežu plavčíka. Tu sa dozviete, aké sú podmienky na kúpalisku. Mala by tam byť tabuľa, na ktorú plavčíci píšu aktuálne údaje o počasí – teplotu vody a vzduchu, ako aj silu vetra. Ďalším dôležitým prvkom je vlajka vyvesená na veži. Poskytuje množstvo cenných informácií o bezpečnosti na vode.
Čo znamenajú farby vlajok pri mori?
Farby vlajok majú veľký význam pre našu bezpečnosť. Informujú nás o tom, či sa dá kúpať, alebo je to príliš nebezpečné. Existujú aj špeciálne vlajky označujúce nebezpečenstvo medúz alebo informujúce nás o vysokej úrovni kúpaliska. Z tohto dôvodu by ste vždy po príchode na pláž mali nájsť vežu plavčíka a skontrolovať, ktorá vlajka nad ňou vlaje. Kontrola farby vlajky a primerané správanie vás ochráni pred mnohými nebezpečnými situáciami.
Ako odčítať farby vlajok nad morom?
Teraz, keď už viete, prečo a kde treba kontrolovať farbu vlajky, je čas povedať vám, čo konkrétne farby vlajok nad morom znamenajú.
Biela vlajka znamená, že podmienky na kúpalisku a vo vode sú dobré a môžete sa kúpať v mori.
Biela alebo fialová vlajka s medúzou (používa sa okrem iného aj v Španielsku) tiež znamená, že môžete vstúpiť do vody. Zároveň upozorňuje, že si musíte dávať pozor na medúzy, ktoré sa môžu nachádzať v blízkosti brehu.
Červená vlajka (ktorá bývala čierna) znamená zákaz kúpania. Znamená, že podmienky sú nepriaznivé a kúpanie v mori môže byť nebezpečné.
Modrá vlajka je akýmsi certifikátom kvality pláže. Pláže každoročne kontroluje Nadácia pre environmentálnu výchovu. Právo vyvesiť modrú vlajku získavajú tie pláže, ktoré sú najlepšie hodnotené okrem iného z hľadiska kvality vody, čistoty, úrovne bezpečnosti a ponúkaných služieb.
Kedy sa vyvesuje červená vlajka?
Ako sme už spomenuli, červená vlajka znamená, že je zakázané vstupovať do vody. Žiaľ, mnohí ľudia tento signál ignorujú, čo má za následok mnoho nebezpečných incidentov a dokonca aj utopenia. Červenú vlajku nevyvesujú plavčíci z rozmaru, ale z dôvodu veľmi nepriaznivých podmienok. Keď ju uvidíte, je to znamenie, že:
- teplota vody je nižšia ako 14 stupňov Celzia,
- fúka silný vietor (nad 5 stupňov Beauforta),
- sú vysoké vlny (nad 70 cm) alebo silné spätné prúdy,
- rýchlosť prúdu je vyššia ako 1 m/s,
- viditeľnosť klesla pod 50 m,
- prebieha záchranná operácia.