Vyrobte si jednoducho octový sprej na burinu, vošky, slimáky a iné škodce

zahrada


Ocot možno použiť na pestovanie rastlín a ich ochranu pred chorobami a škodcami. Ocot bude užitočný na boj proti voškám, burinám, mravcom a slimákom. Na čo všetko sa dá použiť ocot v záhrade? Prečítajte si o používaní octu v záhrade.

Ocot je vlastne vodný roztok kyseliny octovej. V kuchyni sa používa okrem iného: ako okysľujúce korenie. Použitie octu sa rozširuje na pestovanie rastlín doma aj na záhrade. Na čo je užitočný ocot v záhrade?

Octový sprej na boj proti škodcom rastlín

Je dôležité mať na pamäti, že počas boja proti škodcom nie je potrebné ničiť rastliny. Ocot dokonca zabíja burinu (viac o tom nižšie). Preto by ste sa mali vyhnúť postrekovaniu mladých a jemných rastlín, napríklad sadeníc. Ocot je vhodný na použitie na mnoho črepníkových rastlín, stromov a kríkov.

Na postrek proti škodcom je dôležité pripraviť zriedený roztok octu v správnej koncentrácii : 1 liter octu sa zmieša s 10 litrami vody. Do pripraveného roztoku môžete pridať trochu šedého mydla – vďaka tomu prípravok vydrží na rastlinách dlhšie a zostane aj na telách hmyzu a pavúkovcov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Najlepšie hnojivo pre vaše jahody. Máte to každý v kuchyni

Postrek octovým roztokom je dobrý spôsob boja proti voškám, roztočom a mnohým ďalším škodcom. Utieranie rastlín handričkou namočenou v roztoku octu môže tiež pomôcť v boji proti otravnému hmyzu a háďatkám. Alkohol sa niekedy používa podobným spôsobom.

vosky

Ocot na burinu – kontrola buriny pomocou octu

Dva kuchynské produkty, ktoré sú dobré na ničenie buriny, sú jedlá sóda a ocot. Prvý z nich však viac brzdí rast nových nežiaducich rastlín, zatiaľ čo druhý proti nim priamo bojuje.
Najúčinnejšie ošetrenie sa vykonáva pomocou liehového octu, ktorý je relatívne lacný a vysoko okyslený . Najlepšie je použiť ho zriedený vodou (2 litre octu na 1 liter vody).

Nastrieka sa na rastliny a povrch, kde sa nachádzajú korene. Pri odstraňovaní buriny na spevnených povrchoch, napríklad v prasklinách dlažobných dosiek, sa oplatí vopred vykonať skúšku. Tvrdým materiálom, z ktorých je povrch vyrobený, by ocot nemal uškodiť, no úplne vylúčiť sa to nedá.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dávate si kávu s mliekom a cukrom? Pozrite sa, čo vám to robí s telom


Ocot na okyslenie pôdy

Na okyslenie pôdy, v ktorej už rastú rastliny, sú vhodné okysľujúce hnojivá a kyslá rašelina. Ďalšou, menej známou metódou je okyslenie pôdy pomocou octu. Ocot sa rozmieša vo vode v pomere 1:8 (1 liter octu na 8 litrov vody). Zem by mala byť hojne zalievaná. Oplatí sa kontrolovať pH pôdy každých pár dní (na niekoľkých vzorkách). Možno bude potrebné postup zopakovať.

Rastliny by sa mali vysádzať/siať až 3-4 týždne po poslednej zálievke octovým roztokom . Metóda je provizórna a bohužiaľ neexistujú presné normy ani stanovené dávky. Riešenie môže byť prospešné na menšej ploche, napríklad pre rastliny v nádobách. Vo väčšom meradle môže byť problémom ziskovosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *