Zalejte týmto z kuchyne mravenisko. Bez chémie a mravce utečú

zbavit sa mravcov
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Mravce môžu byť v záhrade užitočné, no keď sa premnožia, zmenia sa na nepríjemný problém. Dobrou správou je, že ich dokážete účinne vyhnať aj bez použitia chemikálií – postačia jednoduché prírodné metódy, ktoré máte možno už doma. V článku vám ukážeme tie najúčinnejšie.

Zalejte týmto z kuchyne mravenisko. Bez chémie a mravce utečú

Mravce v záhrade: Spočiatku pomocníci, neskôr škodcovia

Mravce zohrávajú v záhradnom ekosystéme dôležitú úlohu. Prevzdušňujú pôdu, zlepšujú jej štruktúru a do zeme rozširujú dôležité látky ako dusík, fosfor či uhlík. Okrem toho čistia trávniky od organických zvyškov a môžu dokonca pomáhať pri šírení semien.

Keď sa však premnožia, môžu narušiť koreňový systém rastlín, zničiť záhony a stať sa nepríjemnosťou nielen pre záhradkárov, ale aj pre domácnosti. Vtedy je čas zasiahnuť – ideálne ekologicky.

mravenisko mravce

Prírodné spôsoby, ako sa zbaviť mravcov bez chémie

Ak sa chcete mravcov zbaviť bez použitia chemických postrekov, vyskúšajte tieto osvedčené domáce riešenia. Sú lacné, šetrné k prírode a prekvapivo účinné.

1. Škorica – voňavý odpudzovač

Škorica nie je len obľúbeným korením v kuchyni. Jej silná vôňa mravcom prekáža natoľko, že sa jej vyhýbajú. Nasypte škoricu okolo rastlín alebo na cestičky, ktorými mravce chodia – a čoskoro si nájdu inú trasu.

2. Bylinky, ktoré mravce neznášajú

Vysádzajte v záhrade rastliny, ktoré pôsobia ako prirodzené repelenty. Najúčinnejšie sú:

  • mäta
  • levanduľa
  • tymian
  • bazalka
  • cesnak

Ich intenzívna aróma mravcom nevyhovuje, a tak sa im budú oblúkom vyhýbať.

3. Jedlá sóda – tichý likvidátor

Zmiešajte jedlú sódu s práškovým cukrom v pomere 1:1 a nasypte ju tam, kde sa mravce najčastejšie vyskytujú. Cukor ich priláka, sóda ich usmrtí. Tento trik funguje najmä v blízkosti mravenísk.

Keď nič iné nezaberá: Vriaca voda na mravenisko

Ak máte na pozemku väčšie mravenisko a ostatné metódy nezabrali, môžete siahnuť po radikálnejšom riešení – vriacej vode.

Zalejte otvor mraveniska horúcou vodou, ideálne niekoľkokrát denne počas viacerých dní. Vysoká teplota zničí larvy aj podzemné chodby, čím naruší celé mravenisko. Táto metóda je účinná, no treba počítať s tým, že mravce pri nej zahynú.

TIP: Účinná môže byť aj kukuričná múka – mravce ju zjedia, ale nedokážu ju stráviť, čo vedie k ich postupnému uhynutiu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *