Nie je nič lepšie ako voňavá zelenina z domácej záhrady, ktorú ste si sami vypestovali. Mnohí nevedia, ako zasadiť reďkovky tak, aby rástli zdravo a predovšetkým zakorenili. Z tohto dôvodu si stačí zapamätať niekoľko kľúčových zásad. Vďaka nim neuvidíte na svojej reďkovke diery!
Chrumkavá a veľká reďkovka je snom každého, kto uvažuje o pestovaní reďkoviek, ale málokto vie, ako tento efekt dosiahnuť. Zelenina je ideálna na kuchynské jedlá a okrem nás ju milujú aj nenásytní škodcovia, ktorí radi navštevujú korene reďkovky. Podľa skúsených záhradkárov je najlepším spôsobom, ako ich vykúriť, ďaleko od záhonov, použiť len jeden spôsob výsadby reďkoviek.
Ako a kedy vysádzať reďkovky?
Najlepší čas na výsev reďkoviek zo semien je už v marci a až v apríli, čo však vôbec neznamená, že ich nemôžeme vysádzať v máji. Niektorí ľudia chvália pestovanie reďkoviek v auguste alebo dokonca v prvej polovici septembra. Ideálne je, ak sa vám to podarí, keď pôda na jar vyschne, pretože vo vlhkej pôde nedosiahnete pôsobivé korene reďkoviek. Okrem toho by sa reďkovka zo semien mala vysádzať plytko, pretože len vtedy budú naše výnosy uspokojivé. Značná časť záhradkárov na to zabúda a potom sa čuduje, že ich reďkovka tvarom pripomína mrkvu alebo petržlen.
Pri výsadbe reďkovky nesmieme zabúdať na správne rozostupy medzi sadenicami, ktoré tiež ovplyvňujú rast zeleniny do koreňa. Najlepšie bude umiestniť semenáčiky do zeme každých 5 cm a rady reďkoviek by nemali byť od seba vzdialené viac ako 30 cm. Zdravému rastu reďkoviek prospievajú aj jarné teploty, t. j. teploty okolo 15 stupňov, pretože v horúčavách táto zelenina nerastie veľmi dobre a vtedy sa jej energia stráca na vývoj kvetov.
Čo sa dá urobiť, aby reďkovkám narástli korene?
Ak sa rozhodnete zasadiť reďkovku do pôdy po kapuste, je lepšie zmeniť miesto, ktoré ste vybrali, a dať ju do správnej spoločnosti. Veľmi dobre bude rásť vedľa cesnaku, petržlenu, nechtíka a rozmarínu, ktoré budú vydávať vôňu odpudzujúcu škodcov. Málokto si uvedomuje, že vysadiť reďkovku do čerstvo pohnojenej pôdy môže byť to najhoršie, čo môžeme urobiť, rovnako ako nezhutniť pôdu a zakryť záhon lepenkou alebo poľnohospodárskym rúnom.
Správne pestovanie reďkoviek zahŕňa aj pravidelné odstraňovanie buriny v okolí zeleniny, ako aj posypanie záhonu dreveným popolom alebo iným silne zapáchajúcim repelentom. Takto bude reďkovka rásť ako na droždí a neuvidíte na nej ani gram červov.