Zbavte sa škodcov a baktérii v komposte. Nasypte tam toto korenie

kompost 1
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Príprava vlastného kompostu je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako znížiť množstvo odpadu a zároveň získať kvalitné prírodné hnojivo pre záhradu. Správne zostavený kompost nielenže prispieva k úrodnosti pôdy, ale aj šetrí financie a prírodu. Avšak dôležitou súčasťou úspešného kompostovania je udržanie vyváženého zloženia a predchádzanie návštevám nechcených škodcov.

Skladba kompostu a rovnováha organických materiálov

Kľúčom k vytvoreniu zdravého kompostu je správna rovnováha medzi tzv. „zelenými“ a „hnedými“ materiálmi. Zelené materiály, ako pokosená tráva, burina a zeleninové odpadky, dodávajú dusík. Hnedé materiály, ako suché listy, ihličie, slama a drvené konáre, sú zdrojom uhlíka. Ak však tieto zložky nie sú v rovnováhe, môže kompost začať zapáchať alebo prilákať škodcov, ktorí hľadajú potravu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovensko nie je chránené proti raketám. Nový systém príde o rok aj niečo

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Medzi najčastejšie chyby, ktoré vedú k výskytu škodcov v kompostovníku, patrí pridávanie nesprávnych kuchynských odpadov, ako sú mäso, ryby, kosti a starý olej. Tieto zložky priťahujú ovocné mušky, väčší hmyz a ich larvy. Najväčší problém však predstavujú hlodavce, najmä myši a potkany. Títo škodcovia milujú vlhké a teplé prostredie s dostatkom jedla, čo z kompostovníka robí ideálne útočisko, hlavne v jesennom období, keď si hľadajú bezpečné miesta na prezimovanie.

Ako sa zbaviť škodcov pomocou byliniek

Jedným zo spôsobov, ako účinne odradiť škodcov, je použitie byliniek a korenín. Mnohé z nich, aj keď už nie sú vhodné na konzumáciu, si zachovávajú silný zápach, ktorý škodcom vadí. Po pretriedení zásob v kuchyni nemusíte vyhodiť staré a zvetrané bylinky. Namiesto toho ich pridajte do kompostu a využite ich prirodzené vlastnosti na odpudenie nežiaducich hostí. Medzi účinné bylinky a koreniny patria:

  • rozmarín,
  • oregano,
  • bazalka,
  • klinčeky,
  • škorica,
  • chilli,
  • aníz,
  • šalvia,
  • tymian.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Jesenná výsadba ovocných stromov a kríkov. Hnojenie pred a po výsadbe

Tieto byliny svojim silným zápachom odpudzujú škodcov, ktorí sa radšej vyhnú kompostovníku, kde sú tieto vône prítomné. Najlepšie je pridať do kompostu dve až tri bylinky raz za mesiac a potom ich dobre premiešať s ostatnými materiálmi.

Ďalšie tipy na ochranu kompostu

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
O pár hodín dorazí na Slovensko poriadna zmena počasia. Pripravte teplé bundy

Aby ste minimalizovali riziko výskytu škodcov, je dôležité zakrývať zvyšky ovocia a zeleniny vrstvou suchého materiálu, napríklad slamou, suchými listami alebo záhradnou zeminou. Časté prevzdušňovanie kompostu tiež pomáha udržať správnu teplotu a vlhkosť, čím sa zníži pravdepodobnosť, že prilákate škodcov.

V skratke Príprava kompostu je jednoduchý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a získať prírodné hnojivo. Ak chcete udržať škodcov mimo kompostu, vyhnite sa pridávaniu nevhodných odpadkov, ako je mäso či olej. Skvelým tipom je používanie zvetraných bylín, ktoré svojou vôňou odpudzujú hlodavce a hmyz.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *