Ukrajina je odhodlaná chrániť sa vlastným jadrovým arzenálom, ak nedosiahne členstvo v NATO, vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Počas nedávneho stretnutia s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom mal Zelenskyj vyjadriť, že Ukrajina potrebuje buď jadrové zbrane na svoju obranu, alebo byť súčasťou fungujúcej vojenskej aliancie. „Okrem NATO nepoznáme inú alianciu, ktorá by nás dokázala efektívne ochrániť,“ povedal Zelenskyj.
Podľa nemeckého denníka Bild spomenul tento detail pri prezentácii svojho plánu na dosiahnutie víťazstva, ktorú predstavil lídrom Európskej únie v Bruseli. „Verím, že Trump moje slová pochopil a súhlasil, že je to spravodlivý argument,“ dodal Zelenskyj. Odkázal tiež na Budapeštianske memorandum z roku 1994, v ktorom sa Ukrajina zaviazala vzdať sa svojho jadrového arzenálu výmenou za bezpečnostné záruky od Ruska, USA a Spojeného kráľovstva. Zelenskyj vyjadril názor, že toto rozhodnutie Ukrajinu oslabilo, pretože kým iné veľmoci si zachovali svoje jadrové zbrane a neviedli plnohodnotnú vojnu, Ukrajina prišla o ochranu.
Prezident zároveň zdôraznil, že členstvo v NATO je pre Ukrajinu prioritou pred vývojom jadrových zbraní.
V sovietskych časoch sa na území Ukrajiny nachádzali jadrové zbrane ako súčasť zbrojného arzenálu ZSSR. Po rozpade Sovietskeho zväzu a vyhlásení nezávislosti zostala na Ukrajine tretina bývalého sovietskeho jadrového arzenálu, čo z nej vtedy robilo tretiu najväčšiu jadrovú mocnosť na svete. Aj napriek tomu, že operačnú kontrolu nad týmito zbraňami malo Rusko, Ukrajina v roku 1994 na základe Budapeštianskeho memoranda súhlasila s ich odovzdaním výmenou za bezpečnostné garancie. Tým sa zaviazala k zmluve o nešírení jadrových zbraní a stala sa jednou z krajín bez jadrového arzenálu.
V skratke
Ukrajina zvažuje vytvorenie vlastného jadrového arzenálu na svoju obranu, ak nebude prijatá do NATO. Prezident Zelenskyj to uviedol po stretnutí s Donaldom Trumpom, pričom zdôraznil, že členstvo v NATO je pre Ukrajinu prioritou.
redakcia Plénum.sk