Spojeným štátom dochádzajú vysoko moderné zbraňové systémy a munície, ktoré by mohli dodávať Ukrajine. S odvolaním sa na amerických predstaviteľov oboznámených so situáciou o tom informovala spravodajská stanica CNN.
Nápor na zbrojné zásoby a schopnosť amerického priemyslu splniť dopyt patrí ku kľúčovým problémom, s ktorými zápasí administratíva prezidenta Joea Bidena. USA posielajú Ukrajine na jej boj proti ruskej armáde zbrane za miliardy dolárov.
Jeden zo zdrojov povedal CNN, že po deviatich mesiacoch zásobovania Kyjeva sa zásoby tenšie a že existuje „konečné množstvo“ nadbytočných zásob, ktoré môžu USA poslať.
Obavy panujú najmä okolo toho, či USA budú schopné splniť ukrajinské požiadavky na delostreleckú muníciu kalibru 155 milimetrov a striel Stinger. Pochybnosti sú aj o dostatočne rýchlej výrobe striel HARM, rakiet GLMRS pre systémy HIMARS a protitankových striel Javelin, hoci USA výrobu týchto zbraní navýšili.
CNN upozorňuje, že po stiahnutí z Afganistanu a zmene úloh v Iraku USA prvýkrát po dvoch desaťročiach nie sú zapojené do žiadneho konfliktu a nemajú potrebu vyrábať množstvo munície.
Pripravenosť USA na boj ale nie je ohrozená, pretože zbrane posielané Ukrajine nepochádzajú zo zásob určených na nepredvídateľný zásah americkej armády.
Tenčiace sa zásoby sú predmetom debaty na ministerstve obrany. Zdroje uvádzajú, že USA nedopustia, aby bola ohrozená ich vlastná bojová pripravenosť, a každá zásielka Ukrajine sa meria jej dôsledkom pre americké strategické rezervy a bojové plány.
Panujú obavy, že americký priemysel nedokáže držať s dopytom krok. Ani európski spojenci nemôžu splniť požiadavky ukrajinskej armády, pretože musia zaistiť zásobovanie svojich vlastných jednotiek.
„Je to stále ťažšie. Mysleli sme si, že tá vojna skončí o niekoľko dní, ale vidíme, že to môžu byť roky. Akonáhle sa dodávateľské reťazce stenčia, bude Západ ťažko plniť požiadavky,“ povedal Mike Quigley z výboru pre zvláštne informačné služby Snemovne reprezentantov.