Žiarenie z mobilu spôsobuje rakovinu? Vedci prišli s odpoveďou

mobil rakovina ziarenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Téma žiarenia z mobilných telefónov a jeho možného vplyvu na zdravie sa už roky diskutuje na verejnosti. V minulosti sa šírili obavy, že používanie mobilov môže byť spojené s rôznymi zdravotnými rizikami, vrátane rakoviny mozgu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však na základe rozsiahlych štúdií uviedla, že neexistuje priama súvislosť medzi mobilnými zariadeniami a vznikom rakovinových ochorení.

Výsledky dlhodobých štúdií

WHO počas uplynulých troch desaťročí analyzovala viac než 60 štúdií zameraných na rádiofrekvenčné žiarenie z mobilov a podobných zariadení. Výsledky týchto výskumov nedokázali preukázať, že by bežné používanie smartfónov viedlo k zvýšenému riziku rakoviny mozgu. Mobilné telefóny síce produkujú rádiové vlny, ale tie zostávajú v bezpečných limitoch stanovených medzinárodnými normami.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Medveď páchal škody v ďalšom slovenskom meste. Priamo pri škôlke

Ako funguje žiarenie z mobilov?

Podľa odborníkov smartfóny vysielajú nízkofrekvenčné rádiové vlny, ktoré sú ďaleko pod hranicou, kde by mohli byť pre človeka nebezpečné. Roman Ščehovič z Výskumného ústavu spojov uvádza pre tvnoviny.sk, že hranica, ktorá by mohla predstavovať riziko, je stanovená na úrovni 40 voltov na meter. „Keď telefonujeme, pohybujeme sa v intenzite poľa okolo 25 až 30 voltov, a to najmä v prípade slabšieho pokrytia, keď mobil musí pracovať s vyšším výkonom,“ vysvetľuje Ščehovič.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rozsypte po trávniku a mach zmizne. Je to jednoduchá metóda

Nielen mobily, ale aj iné zariadenia

Spolu s mobilnými telefónmi skúmala WHO aj vplyv žiarenia z ďalších bežných zdrojov, ako sú televízory, elektronické detské pestúnky či radary. Ani v týchto prípadoch neboli zistené dôkazy o tom, že by tieto zariadenia predstavovali zdravotné riziko.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zasaďte ju v záhrade a kliešte u vás nenájdete

Hoci sa v minulosti šírili rôzne mýty o škodlivosti mobilných zariadení, súčasné vedecké poznatky naznačujú, že pri ich bežnom používaní nie je dôvod na obavy. Odborníci však stále odporúčajú opatrnosť, najmä pri dlhodobom vystavení vysokému žiareniu.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *