Zmiešajte a postriekajte steny. Pleseň z nich okamžite zmizne

plesen v dome
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pleseň na stenách nielenže vyzerá neesteticky, ale zároveň predstavuje vážne ohrozenie zdravia. Tento problém sa najčastejšie objavuje v jesennom a zimnom období, keď vlhkosť vzduchu v interiéroch stúpa.

Skôr než siahnete po chemických prípravkoch, oplatí sa vyskúšať prírodné a lacnejšie metódy, ktoré môžu byť rovnako účinné. Zistite, čo môžete urobiť, aby ste sa plesne zbavili natrvalo.

Odkiaľ sa pleseň v dome berie?

Pleseň sa tvorí na miestach, kde panujú ideálne podmienky – najmä vysoká vlhkosť a nedostatočná cirkulácia vzduchu. Práve tieto faktory spôsobujú, že sa pleseň objavuje nielen v kúpeľniach či kuchyniach, ale aj v spálňach a obývačkách.

Spóry plesní, ktoré sa šíria vzduchom, môžu viesť k mnohým zdravotným problémom, ako sú alergické reakcie, astma či infekcie dýchacích ciest. Ľudia, ktorí sa nachádzajú v priestoroch postihnutých plesňou, môžu pociťovať príznaky ako kašeľ, kýchanie, bolesti hlavy alebo svrbenie pokožky. Preto je dôležité konať rýchlo a efektívne, aby ste ochránili seba aj svojich blízkych.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako sa zbaviť vlhkosti z okien? Všetko, čo musíte urobiť, je kúpiť túto rastlinu

Domáce metódy na odstránenie plesne

Skôr než sa pustíte do boja s plesňou, identifikujte a odstráňte zdroj vlhkosti. Bez tohto kroku budú všetky pokusy iba dočasným riešením. Po odstránení príčiny môžete začať čistenie postihnutých plôch pomocou jednoduchých a bezpečných metód:

1. Ocot

Ocot patrí medzi najúčinnejšie prostriedky na pleseň, keďže dokáže zničiť až 82 % druhov húb. Stačí nastriekať neriedený ocot na postihnuté miesto, nechať pôsobiť hodinu a potom zotrieť vlhkou handrou.

2. Amoniak

Účinný na hladkých povrchoch. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1, nastriekajte na zasiahnuté miesto a nechajte pôsobiť hodinu. Potom plochu utrite vlhkou špongiou.

3. Peroxid vodíka

Peroxid vodíka nielenže účinne odstráni pleseň, ale zároveň dezinfikuje povrchy. Nastriekajte ho na plesňou pokryté miesto, nechajte pôsobiť 15 minút a potom očistite vlhkou handrou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Tento čaj pijú ľudia v krajine, kde žijú cez 100 rokov. Viete si ho urobiť aj vy

4. Kyselina citrónová

Rozpustite lyžicu kyseliny citrónovej v pohári teplej vody. Naneste roztok na povrch, nechajte pôsobiť 30 minút a potom utrite vlhkou handrou.

5. Bielidlo

Zmiešajte bielidlo s vodou v pomere 1:10. Aplikujte roztok na plesňou pokrytú stenu, nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne utrite povrch vlhkou handrou. Upozornenie! Pri manipulácii s bielidlom používajte rukavice a ochrannú masku.

6. Tea tree olej

Zmiešajte 2 lyžice oleja z čajovníka s 300 ml vody. Nastriekajte zmes na plesňou pokryté miesta a po troch dňoch zvyšky plesne umyte vodou a mydlom.

7. Síran meďnatý

Rozpustite 10 g síranu meďnatého v litri vody a aplikujte na zasiahnuté miesto. Po niekoľkých minútach plochu utrite vlhkou handrou.

Kedy domáce metódy nestačia

Ak domáce spôsoby nepomáhajú alebo je problém s plesňou veľmi rozsiahly, je vhodné siahnuť po špeciálnych prípravkoch dostupných v obchodoch. Nezabúdajte však, že chemické prostriedky proti plesniam sú toxické. Pri ich používaní preto dbajte na zvýšenú opatrnosť – používajte ochranné rukavice, masku a zabezpečte dostatočné vetranie miestnosti.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Váš televízor vás môže odpočúvať. Skontrolujte si toto nastavenie

Ako predchádzať vzniku plesne?

Najlepším spôsobom boja s plesňou je predchádzať jej vzniku. Pravidelné vetranie miestností, udržiavanie optimálnej vlhkosti (40–60 %), používanie odvlhčovačov vzduchu a oprava netesností v inštaláciách sú základnými krokmi, ktoré pomôžu udržať domácnosť v dobrej kondícii.


V skratke

Pleseň na stenách je nielen estetickým problémom, ale aj zdravotným rizikom. Vzniká najčastejšie v dôsledku nadmernej vlhkosti a zlej ventilácie. Domáce metódy, ako ocot, amoniak či olej z čajovníka, môžu pomôcť v boji proti plesni. Kľúčové je však odstrániť zdroj vlhkosti a zabezpečiť vhodné podmienky v domácnosti, aby sa problém neopakoval. Ak sa situácia zhoršuje, obráťte sa na odborníkov a použite profesionálne prípravky.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *