12 trikov ako rýchlo znížite účty za kúrenie, ale doma budete mať stále teplo

kurenie radiator

Nemusíte sa rozhodovať medzi teplým domovom a úsporou peňazí! Vieme, ako znížiť vaše účty za vykurovanie bez toho, aby ste museli uberať na kúrení. Tu sú osvedčené patenty, vďaka ktorým zaplatíte výrazne menej.

Niekedy aj malé zmeny prinášajú veľmi výrazné výsledky. Pokiaľ ide o triky na úsporu za vykurovanie, čím viac malých úprav v domácnosti urobíte, tým lepší je výsledok. Vďaka vyskúšaným a overeným patentom výrazne znížite svoje účty, a to takmer bez námahy!

Ako si upraviť radiátory, aby ste nemrzli a platili menej?

Skôr ako vám prezradíme naše patenty, ako znížiť účty za vykurovanie, stojí za to na chvíľu vysvetliť, ako správne umiestniť radiátory. Nikto predsa nechce mrznúť. Okrem toho je správne umiestnenie radiátorov prvým krokom k úspore peňazí.

Platí pravidlo, že v kuchyni a v miestnostiach, kde spíme, by mala byť teplota 16 – 19 °C, v obytných miestnostiach 20 – 22 °C a v kúpeľni 22 – 24 °C. Väčšina z nás sa drží horných hraníc a dokonca nastavuje termostat vyššie, ako je odporúčaná teplota. Odborníci pritom vypočítali, že stačí znížiť teplotu vykurovania o 1 °C (čo je v podstate nepostrehnuteľná zmena) a účty sa znížia približne o 6 %. A to je len začiatok! Existuje najmenej 12 spôsobov, ako platiť menej. Stačí, ak budete používať radiátory a správne ovládať okná.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Naučte sa prať zimnú páperovú bundu, aby bola nadýchaná ako nová

Ako znížiť účty za vykurovanie správnym používaním radiátorov?

Správne hospodárenie s teplom je nevyhnutné! Dodržiavajte niekoľko jednoduchých pravidiel, aby ste znížili svoju spotrebu.

 • Používajte termostaty. Ak ich vaše radiátory nemajú, nainštalujte ich. Poskytnú vám úplnú kontrolu nad teplotou vo vašej domácnosti.
 • Pred sezónou odvzdušnite svoje radiátory. Keď sa v hornej časti radiátora zhromažďuje vzduch, nevyužíva celú plochu na výrobu tepla, takže pracuje menej efektívne.
 • Pred spaním vypnite kúrenie. Optimálna teplota v spálni je 17 až 18 °C. Rovnako je dobré znížiť vykurovanie napríklad v obývacej izbe, ktorú v noci nepoužívate, o 1-2 °C.
 • Pri dlhších cestách znížte teplotu. Nemá zmysel chladiť byt, keď odchádzate na niekoľko hodín do práce, ale ak ste preč niekoľko dní, nastavenie termostatu na približne 16 °C (nie menej!) môže priniesť značné úspory.
 • Nezakrývajte radiátory nábytkom ani závesmi. Bráni to šíreniu tepla.
 • Nesušte oblečenie na radiátore. Aj to spôsobuje horšie šírenie tepla po miestnosti.
 • Nainštalujte zásteny na radiátory. Tie sa montujú na stenu za radiátormi, aby zabránili „pohlcovaniu“ tepla chladnými stenami. Obrazovka ho odráža, takže zostáva v byte.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Oblečenie z práčky suché za 30 minút. Netreba vám ani sušičku

Ako môžem znížiť svoje účty za vykurovanie ochranou okien?

Druhým prvkom, ktorý ovplyvňuje, koľko tepla zostane v byte, sú okná. Mali by ste sa o ne riadne starať a používať ich podľa prísnych pravidiel.

 • Skontrolujte tesnosť okien a dverí (najmä balkónových). V prípade potreby vymeňte tesnenia. Taktiež utesnite medzery medzi oknami a parapetmi priehľadným silikónom.
 • Využite možnosti nastavenia okien. Okná majú letno-zimnú funkciu, ktorá mení prítlak krídla na rám.
 • Vetrajte dom so zaskrutkovanými radiátormi (nastavenie zmeňte niekoľko minút pred otvorením okna). Robte to krátko, ale intenzívne. Stačí otvoriť okná približne na 10 až 15 minút.
 • Počas dňa nechajte okná nezakryté. Zabezpečíte tak, aby sa interiér bytu zohrieval slnečnými lúčmi.
 • Ak bývate vo viacpodlažnom dome, uistite sa, že okná na schodisku a v suteréne sú zatvorené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *