Noví poslanci idu zarábať mesačne takúto obrovskú sumu. Je to spravodlivé?

parlament narodna rada poslanci platy 2024

V dnešnej dobe je častým predmetom diskusie a rozhorčenia výška platieb pre našich poslancov v parlamente. Sumy, ktoré niektorí z nich poberajú, môžu naozaj zarážať. Aká veľká táto suma vlastne je?

Ak si myslíte, že naši poslanci v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) mesačne zarábajú približne päťtisíc eur, nie ste ďaleko od pravdy. No realita často vyznieva ešte viac prekvapujúco. Ako je všeobecne známe, ich plat sa počíta na základe trojnásobku priemernej mesačnej mzdy z minulého roka.

Podľa informácií zverejnených na webovej stránke RTVS by mali v roku 2023 zarábať 3 912 eur mesačne. Avšak, netreba zabúdať, že poslanecká mzda je viaczložková.

Je dôležité zdôrazniť, že všetci novozvolení poslanci majú nárok na rovnaký plat, bez ohľadu na ich aktivity v pléne NR SR. Toto pravidlo platí pre všetkých, bez výnimky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vložte toto ovocie k perníkom a budú svieže celé Vianoce

Samozrejme, k platom poslancov treba pripočítať aj paušálne náhrady. Ich výška závisí od toho, z ktorého kraja poslanec pochádza. Napríklad poslanci z Bratislavského kraja, ktorí majú pléno najbližšie, dostávajú k základnej mzde ešte 2 348 eur. Poslanci z iných krajov dostávajú 2 739 eur. S paušálnymi náhradami môže celkový príjem poslanca dosahovať od 6 260 do 6 651 eur mesačne.

Dôležitým faktom je, že paušálne náhrady nie sú zdaňované, čo znamená, že poslanci nemusia dokazovať, na čo tieto náhrady použili.

Okrem toho treba brať do úvahy aj to, či poslanec vykonáva ďalšiu funkciu v NR SR. Za tieto funkcie dostávajú príplatky. Predseda NR SR dostáva 498 eur navyše, podpredsedovia 332 eur, predsedovia výborov 166 eur a podpredsedovia výborov si zvyšujú svoj príjem o 83 eur mesačne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vyrobte si kvalitné maslo sami doma. Bude to lacné a zdravšie

Zaujímavým porovnaním je aj to, že mesačný plat člena vlády tvorí 1,5-násobok mzdy poslanca, čo znamená sumu 4 590 eur. Aj k tomu prislúchajú paušálne náhrady a príplatky.

A koľko teda mesačne zarába predseda vlády? V roku 2023 to bude 6 528 eur. Momentálne to teda vychádza tak, že premiér dostane menší plat ako poslanec, ktorý nie je z Bratislavského kraja.

Tieto čísla môžu vyvolať rôzne reakcie a otázky týkajúce sa spravodlivosti výšky platieb pre našich zástupcov v parlamente. Či už je to v súlade s očakávaniami verejnosti, je otázka, ktorá si zasluhuje diskusiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *