8 typov uštipnutí hmyzom, ktoré musíte vedieť rozpoznať

co ma ustiplo

Od začiatku jari hrozí nebezpečenstvo, že sa domov vrátite s uštipnutím hmyzom. Uštipnutia nie sú vždy neškodné, preto je nevyhnutné vedieť ich rozoznať a v prípade potreby dostatočne rýchlo konať.

Uštipnutie komárom

Uštipnutie týmto hmyzom pozná spravidla každý. Vyzerá ako malá bublina pod kožou. Pocity po uštipnutí nie sú príjemné: objavuje sa svrbenie. Ak nespôsobuje veľké nepríjemné pocity, netreba nič robiť. V extrémnych prípadoch sa namažte masťou, ktorá zmierňuje svrbenie.

Za pozornosť stoja tieto príznaky: horúčka, bolesť, zápal lymfatických uzlín. Ide o príznaky infekcie. V takom prípade by ste mali okamžite ísť do nemocnice.

ba1

Uštipnutie blchou

Uštipnutie blchou vyzerá ako malé červené bodky alebo pupienky. Zvyčajne ich je niekoľko. Uštipnutia sú nepríjemne svrbivé.

Svrbenie zmiernite tak, že ich jednoducho umyjete pod tečúcou vodou a obyčajným mydlom. Potom ich namažte zinkovou alebo inou masťou, aby ste odstránili svrbenie. Škrabanie môže viesť k infekcii.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto ukladajte potraviny v chladničke, aby vám fungovala roky. Výrobcovia to taja
ba2

Uštipnutie posteľnou štetkou

Uhryznutia od štítok sa ťažko opisujú. Niekedy po uhryznutí nie sú na tele žiadne stopy. V niektorých prípadoch sa vyskytuje neznášanlivosť. Vtedy je na tele začervenanie, niekedy pľuzgiere, ktoré svrbia a spôsobujú veľké nepríjemné pocity.

Medzi obvyklé príznaky patrí bolesť, dermatitída, svrbenie a opuch.

Na zmiernenie stavu sa odporúča osprchovať sa a uhryznutie dôkladne umyť mydlom a vodou. V prípade potreby užite niečo protizápalové a protialergické.

ba3

Uštipnutie pavúkom

Pavúčie uhryznutie sa prejavuje ako malá škvrna (zvyčajne kruh s červenými okrajmi) s dvoma červenými bodkami vo vnútri. Vo všeobecnosti väčšina pavúkov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Až na niekoľko výnimiek.

Odporúča sa umyť pavúčie uhryznutie mydlom. V prípade bolesti alebo opuchu môžete užiť tabletku.

ba4

Uštipnutie kliešťom

Kliešte sa najčastejšie prisajú na zvieratá. Pre človeka však môže byť uhryznutie kliešťom veľmi nebezpečné. Je známe, že kliešte prenášajú choroby, ako je borelióza a hemoragická horúčka.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Poznáte túto odrodu cibule, ktorá rastie až do výšky 70cm? Správny záhradkár by mal

Hneď ako sa na tele nájde kliešť, je potrebné prijať okamžité opatrenia a odstrániť ho. Je vhodné použiť obyčajnú pinzetu, aby na tele nezostala žiadna časť kliešťa.

Ide o jednoduché uhryznutie kliešťom

ba9

Je znepokojujúce, keď sa okolo zhrubnutia a začervenania objaví červený lem.

ba5

Mravčie uhryznutie

Mravčie uhryznutie nebolí, ale je viditeľné, ak vás uhryzol napríklad červený mravec. V mieste uhryznutia sa objaví začervenanie, podráždenie a svrbenie. Niekedy sa objaví pľuzgier, ktorý by sa nemal škriabať, pretože poškodenie môže spôsobiť infekciu. Ranu je možné namazať masťou, ktorá obsahuje kortizón.

ba6

Bodnutie včelou a osou

Tento hmyz je nebezpečný len vtedy, ak je niekto na jeho jed alergický. Samozrejme, alergická reakcia si vyžaduje lekársku pomoc.

Vo väčšine prípadov postačí utretie octom. Ak žihadlo zostane, možno ho ľahko odstrániť pinzetou.

ba8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *