Afghanský migrant Farhad Noori, ktorý vo štvrtok úmyselne vrazil autom do demonštrantov v Mníchove a zranil 39 ľudí, mohol byť z Nemecka už skôr vyhostený. Úrady však deportačný proces z nejasných dôvodov pozastavili.
Podľa nemeckých médií sa Farhad Noori narodil v roku 2001 v Kábule. Patril k tadžickému etniku a údajne pracoval ako obkladač ešte pred dovŕšením 14. roku života.
Týždenník Der Spiegel uvádza, že Farhad opustil Afganistan v polovici roka 2015 s vízom do Iránu. Do Európy sa dostal cez Taliansko, kde požiadal o azyl. Koncom roka 2016 však odišiel do Nemecka, kde o rok neskôr podal ďalšiu žiadosť o azyl. Vzhľadom na to, že bol neplnoletý a bez sprievodu, nebolo možné ho vrátiť do Talianska podľa tzv. dublinského nariadenia, ktoré stanovuje, že žiadosť o medzinárodnú ochranu má byť posúdená v prvej krajine vstupu do EÚ.
Nemecké úrady však spochybnili jeho tvrdenia o dôvodoch úteku z Afganistanu. Farhad tvrdil, že zločinecký gang zaútočil na obchod jeho otca a zabil ho, a následne prenasledovali aj jeho. Úrady mali o týchto tvrdeniach pochybnosti, a tak Spolkový úrad pre migráciu a utečencov jeho žiadosť o azyl zamietol. Farhad sa odvolal na mníchovský správny súd, ktorý však zamietavé stanovisko potvrdil s odôvodnením, že jeho tvrdenia sú „príliš fádne a nereálne“. V súdnom spise sa uvádza, že si celý príbeh vymyslel len preto, aby získal právo pobytu v Nemecku. O skutočných dôvodoch jeho úteku tak zatiaľ nie je nič známe, poznamenal magazín Focus.
Na základe rozhodnutia mníchovského súdu z roku 2020 bol Farhad považovaný za osobu, ktorá mala povinnosť opustiť Nemecko. Nie je však jasné, či sa niekto o jeho deportáciu skutočne pokúsil. „Nie je nepravdepodobné, že úrady vyhostenie nikdy neplánovali,“ uviedol Focus. V apríli 2021 bol však z plánov na deportáciu dočasne vyňatý. Dôvodom tejto tolerancie mohla byť bezpečnostná situácia v jeho domovskej krajine, hoci do augusta 2021, keď sa moci v Kábule ujalo hnutie Taliban, bol Afganistan považovaný za relatívne bezpečný.
Nie je vylúčené ani to, že prekážky spôsobila pandémia koronavírusu, ktorá viedla k obmedzenému počtu leteckých spojení. Tolerancia mohla byť poskytnutá aj v prípade, že utečenec mal dostať čas napríklad na ukončenie školy. V októbri 2021 Farhad nakoniec získal povolenie na pobyt ako „dobre integrovaná dospelá osoba“. Podľa zákona je to možné, ak sú dospievajúci v Nemecku nepretržite tri roky. O Farhada sa istý čas starala protestantská organizácia pre deti a mládež.
Z dokumentácie k jeho osobe ďalej vyplýva, že mu lekári po príchode do Nemecka diagnostikovali posttraumatickú stresovú poruchu a problémy so spánkom. Liečbu však údajne nepodstúpil.
Der Spiegel napísal, že páchateľovo IQ je podľa súdnych záznamov „podpriemerné“. Napriek tomu pracoval ako detektív pre dve bezpečnostné spoločnosti. V Mníchove býval v činžiaku, kde bolo z jeho bytu podľa susedov počuť vzrušené telefonáty. Iný sused uviedol, že Farhad bol vždy priateľský, zdravil ľudí a podržal im otvorené dvere. So športovou taškou chodieval do posilňovne.
Jeho profily na sociálnych sieťach odhaľujú svetský životný štýl. Na mnohých videách a fotografiách je vidieť svalnatého mladého muža, niekedy v obleku, inokedy v športovom oblečení počas silového tréningu.
Podľa magazínu Focus sa zrejme živil športom a pracoval ako fitness model. Údajne sa zúčastňoval aj kulturistických súťaží, v ktorých získal ocenenia.