• 10 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Ak pijete z takého hrnčeka svoju kávu, mali ste vedieť, že môže obsahovať jedovaté látky

Ak pijete z takého hrnčeka svoju kávu, mali ste vedieť, že môže obsahovať jedovaté látky

Každý má svoj obľúbený hrnček, v ktorom každý deň pije kávu alebo čaj. Málokto si však uvedomuje, že výber tejto nádoby má veľký význam. Na trh prichádzajú nebezpečné hrnčeky obsahujúce jedovaté látky. Odporúčame, ako ich rozpoznať.

Záleží na farbe hrnčeka, z ktorého pijeme rannú kávu alebo čaj? Ukazuje sa, že z psychologického hľadiska sa nám nápoje z modrých a priehľadných nádob zdajú sladšie ako z bielych.

To však nie je všetko. Niektoré farby môžu predstavovať riziko pre naše zdravie. Vysvetlíme vám, ktoré hrnčeky sú nebezpečné a ako sa im vyhnúť.

Môžu byť hrnčeky nebezpečné?

Nie je to žiadny vtip. Niektoré hrnčeky môžu byť skutočne nebezpečné. Za všetko môže kadmium a olovo, ktoré sa používajú pri ich výrobe. Ak ste sa s takýmto hrnčekom stretli, mohli ste do svojho tela nevedomky vniesť jed.

Olovo, ktoré môže okrem iného spôsobovať poruchy zraku a oslabovať obličky a pečeň, sa niekedy používa na zníženie teploty výpalu keramických výrobkov. Výroba hrnčekov je tak lacnejšia. Kadmium, ktoré sa tiež ukladá v ľudskom tele a okrem iného spôsobuje proteinúriu, anémiu, poškodenie obličiek a ochorenia kostí, je spolu s olovom súčasťou glazúry. Výrobcom poskytuje pekné farby, ktoré upútajú náš pohľad.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zmiešajte coca-colu s prostriedkom na umývanie riadu. Nebudete veriť, čo to dokáže

Ktoré poháre sú najnebezpečnejšie?

Samozrejme, existujú predpisy, ktoré okrem iného uvádzajú maximálne množstvá nebezpečných látok, ktoré sa môžu nachádzať na keramickom riade. V Európe boli predpisy vypracované orgánmi Európskej únie a v USA Úradom pre potraviny a liečivá. Podľa právnych predpisov EÚ, ktoré platia aj na Slovensku, majú výrobcovia upustiť od používania glazúr na báze olova a používať náhrady pigmentov na báze kadmia a olova.

Obsah nebezpečných prvkov v keramických pohároch nesmie prekročiť 0,8 g/dm2 v prípade olova a 0,7 g/dm2 v prípade kadmia. Žiaľ, na poľský trh sa dostávajú šálky dovážané okrem iného z Číny a iných neistých zdrojov, ktoré nie sú testované. To znamená, že obsah jedovatých prvkov v nich môže prekračovať prípustné normy. Za najnebezpečnejšie sa považujú červené a oranžové poháre.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dajte kocky ľadu do práčky a začnite prať. Je to najlepší trik

Ktoré poháre si vybrať, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu?

Nie všetky poháre sú nebezpečné. Nemusíte sa ich teda hneď zbavovať. Nebezpečenstvo, ako sme už spomenuli, predstavujú hrnčeky dovážané z krajín, ako je Čína. Ak chcete mať istotu, že pri pití kávy alebo čaju neohrozíte svoje zdravie, dodržiavajte niekoľko pravidiel.

  • Hrnčeky kupujte v obchodoch a na trhoch, nie na trhu. Na pultoch obchodov sa nachádzajú testované a certifikované výrobky. Na trhu môžete nájsť výrobky z neistého zdroja.
  • Venujte pozornosť cene. Ak je cena extrémne nízka (napr. 6 šálok za menej ako 10 PLN), existuje vysoké riziko, že šálky obsahujú nebezpečné látky.
  • Nepoužívajte veľmi starý riad. V čase ich výroby neexistovali žiadne predpisy týkajúce sa obsahu nebezpečných látok.
  • Vyhnite sa pohárom, ktoré sú pomaľované v mieste, kde sa povrch stretáva s ústím, a tým, ktoré majú vo vnútri ozdoby.

Podobné články

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *