Ako dlho by ste si mali čistiť zuby? Veľa ľudí robí túto chybu

cistenie zubov
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Mnohé štúdie ukázali, že ľudia si čistia zuby v priemere 30 až 45 sekúnd. Väčšina z nich má potom pocit, že pre svoje zuby robia dosť, keď túto bleskovú činnosť vykonávajú ráno a večer. Skutočnosť je však trochu iná. Ak si zuby čistíte tak krátko, pripravujete sa na problémy, ktoré môžu vyústiť do rýchlejšieho vzniku zubného kazu a z dlhodobého hľadiska do paradentózy, proti ktorej sa veľmi ťažko bojuje.

Radšej dlhšie ako príliš málo

Väčšina zubných lekárov a odborníkov na zuby vám odporučí, aby ste si zuby čistili aspoň dve minúty v kuse. Sú však aj takí, ktorí tvrdia, že ani dve minúty nestačia, a odporúčajú aspoň tri minúty. Možno sa to nezdá, ale je to dosť veľa a väčšina ľudí, najmä mladších, to nevydrží. Výskum však ukázal, že ľudia, ktorí si zuby čistia 45 sekúnd, odstránia o 26 % menej zubného povlaku ako ľudia, ktorí si zuby čistia dve minúty.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ľudia narodení v týchto mesiacoch majú viac šťastia ako ostatní. Patríte medzi nich?

To, ako dlho si čistíte zuby, je samozrejme dôležité, ale spôsob čistenia je určite dôležitejší. Odborníci odporúčajú kratšie ťahy, ktoré sa pohybujú tam a späť proti každému zubu a ďasnu. Dôležité je aj to, či čistíte povrch každého jedného zuba. Keď skončíte s prácou na zuboch, mali by ste si vyčistiť aj jazyk a vnútornú stranu líc.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zasaďte ju v záhrade a kliešte u vás nenájdete

Klasické alebo elektrické, tvrdé alebo mäkké?

Čistenie medzizubných priestorov sa často podceňuje. Pritom je rovnako dôležité ako čistenie samotných zubov. Ak mu nevenujete pozornosť, nedodržiavate kompletnú dentálnu hygienu, čo sa prejaví zvýšenou tvorbou zubného povlaku, zubného kameňa a neskôr paradentózou.

Ak robíte všetko uvedené, problém môže byť v samotnej zubnej kefke. Ľudia si často myslia, že tvrdšie kefky sú lepšie, pretože účinnejšie čistia zuby. Opak je však pravdou – vždy si radšej vyberte mäkšiu zubnú kefku, pretože tvrdé môžu poškodiť sklovinu a spôsobiť, že vaše zuby budú citlivejšie. Naopak, elektrická zubná kefka nemá žiadne veľké výhody, snáď okrem toho, že si na nej môžete nastaviť časovač, ktorý vám povie, kedy prestať.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V utorok na Slovensku začnú búrky na niekoľko dní po sebe

Nebojte sa, že by ste si zuby čistili možno príliš dlho. Dlhšie časy vôbec nevadia. Jediným problémom môže byť zvýšený tlak, ktorý na zuby vyvíjate zástupne prostredníctvom zubnej kefky.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *