Časté ranné chyby, kvôli ktorým začnete priberať. Robíte ich aj vy?

budik spanok

Možno to viete aj vy. Keď sa rozhodnete, že chcete schudnúť, urobíte pre to všetko. Pravidelne cvičíte a stravujete sa spôsobom, za ktorý by vás pochválil každý odborník na výživu. Ale váha je stále nemilosrdná a neukazuje želané hodnoty. Problém možno nie je taký hlboký, ako sa zdá. Uistite sa, že nerobíte žiadnu z nižšie uvedených chýb. Takzvané ranné návyky, ktoré nevedú k ničomu inému ako k tučnote.

Neustielate si posteľ

Hneď prvý zlozvyk a možno si už ťukáte na čelo a premýšľate, čo má ustlanie postele spoločné so štíhlou postavou. Nuž, súvislosť je síce nepriama, ale jednoznačne preukázaná. Britská nezisková organizácia National Sleep Foundation totiž zistila, že ľudia, ktorí si ustielajú posteľ, v noci aj dobre spia. Rozdiel oproti tým, ktorí si posteľ neustieľajú, je výrazných 19 %. Možno ste to tu uhádli – často je to práve kvalita vášho spánku, ktorá rozhoduje o tom, či sa vám podarí schudnúť. Stručne povedané, ak sa dobre nevyspíte, ťažko sa vám podarí zhodiť nadbytočné kilá.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kedy by ste mali vypiť posledný pohár vody pred spaním? Dávajte si na to pozor

Malé raňajky

Počas chudnutia sa väčšina ľudí snaží prijímať čo najmenej kalórií. V zásade je to v poriadku, pokiaľ to nie je nad limit. Jedinou výnimkou sú však raňajky. Tie by mali byť pomerne výdatné, aj keď sa práve snažíte schudnúť. Hoci vám rôzne diéty radia, že raňajky by nemali prekročiť 300 až 400 kalórií, pri rannom jedle si môžete dovoliť aj viac. Podľa univerzity v Tel Avive je to dokonca prospešné pri chudnutí. Ľudia, ktorí si ráno dopriali vyvážené raňajky s obsahom 600 kalórií, boli pri chudnutí úspešnejší ako tí, ktorí raňajkovali 300 kalórií. Je to najmä preto, že ak sa dobre naraňajkujete, nemáte potom počas dňa takú chuť do jedla.

Vstávanie za tmy

Je pravda, že v tomto prípade sú možnosti trochu obmedzené, najmä v zime. Faktom však je, že vstávanie za tmy nie je pre chudnutie dobré. Po prebudení by ste sa mali vystaviť dennému svetlu, najlepšie slnečnému. Je totiž dokázané, že ľudia, ktorí tak robia, majú nižší BMI ako ľudia, ktorí sa budia v tme. Pravdepodobne to súvisí s tým, že na dennom svetle sa telo rýchlejšie naštartuje a dostane do prevádzkového režimu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kliešte sa vám môžu doma množiť. Pokropte domácnosť týmto olejom a neukážu sa

Príliš dlhý spánok

Ako je to teda so spánkom? Na jednej strane tvrdíme, že kvalitný spánok je pre chudnutie nevyhnutný, ale na druhej strane tí, ktorí ležia v posteli príliš dlho, tiež priberú. Je to zložité. Dostatok spánku je určite potrebný, ale priveľa spánku už vedie k nedostatočnej fyzickej aktivite, a teda k tučnote. A kde je tá magická hranica? Našťastie je to celkom jasné – určite by ste nemali stráviť spánkom viac ako 10 hodín, aj keď radi spíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *