Toto je ideálny čas na sadenie mrkvy. Týmto trikom budete mať veľkú úrodu

mrkva sadenie

Blíži sa jar, o čom nás dokonale informuje krásne slnko za oknom. Čoraz vyššie teploty podnecujú prírodu, aby sa o niečo skôr prebrala zo zimného spánku.

Nie je to však len príroda, ktorá sa potrebuje o niečo skôr zbaviť zimnej letargie. Milí záhradkári, už ste sa zamýšľali nad tým, kedy zasiať mrkvu?

Kedy zasiať mrkvu?

Najlepší čas na výsev mrkvy je skorá jar. Môžete to urobiť už začiatkom marca, keď je teplota pôdy vyššia ako 3 stupne Celzia. Práve pri tejto teplote klíči väčšina odrôd.

Niektorí záhradníci však radšej odkladajú výsev až na apríl, aby sa vyhli dotieravým myšlienkam na možné mrazy.

Konečným termínom na výsev mrkvy je máj. Dôrazne sa však odporúča zasiať ju ako prvú, a nie uzatvárať výsevnú normu. Teraz, keď už viete, kedy zasiať mrkvu, poďme sa zamyslieť nad tým, ako to urobiť ako praví majstri záhradníci.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V apríli týmto maliny dobre zalejte. Budú plodiť ako bláznivé

Ako vysievať mrkvu?

Ukazuje sa, že len vedieť, kedy zasiať mrkvu, rozhodne nestačí. Málokto vie, že mrkvu treba siať pomerne plytko, dokonca do hĺbky 1 – 2 cm. Zvyčajným postupom je výsev do riadkov každých 20-30 cm.

Nezabudnite semená jemne zasypať zeminou, ale nepreháňajte to. Ak nad semenami vytvoríte výrazný kopček, mrkva bude vzchádzať dlhšie a sadenice budú slabšie.

Čo nemá mrkva rada?

Teraz, keď už viete, kedy zasiať mrkvu a ako to urobiť, máme pre vás ešte jednu informáciu. Mrkva nemá rada ťažkú a zhutnenú pôdu, ani príliš úrodnú pôdu. Neodporúča sa hnojiť pôdu hnojom ani ju výdatne prihnojovať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V obchodoch ju obchádzame. Šťava z nej je pre naše telo poklad

Mrkva tiež neznáša spoločnosť burín. Ak sa chcete tešiť z krásnej a odolnej mrkvy, musíte sa, žiaľ, spriateliť s únavným pletím. Dôležité je, aby ste v obdobiach sucha mrkvu nezabudli zalievať.

Na záver malý bonus. Vedeli ste, že mrkva má rada spoločnosť reďkoviek? Tieto rastliny môžete vysievať vedľa seba alebo dokonca v jednom riadku. Okrem toho reďkovka tým, že vyrastie skôr ako mrkva, kyprí pôdu a vytvára ideálne podmienky pre rast mrkvy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *