Neurobte túto chybu pri sadení paradajok a budete zbierať úrodu až do decembra

paradajky sadenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Mnohí nadšenci záhradkárčenia snívajú o tom, že si vypestujú vlastné paradajky. Ukazuje sa, že pestovanie tejto zeleniny nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí neurobiť jednu základnú chybu.

Aj začínajúci pestovateľ zvládne vypestovať paradajky vďaka nasledujúcim radám. Najdôležitejšie je dodržať bod o vhodnom zavlažovacom systéme pre túto rastlinu. Ak našim paradajkám zabezpečíme priaznivé podmienky, budeme sa z ich plodov tešiť dokonca až do decembra!

Ako dobre zasadiť paradajku?

Paradajky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny, ktorú Slováci nielen radi kupujú, ale aj pestujú vo svojich záhradách alebo na parapetoch. Existuje mnoho chutných druhov tejto rastliny, ale bez ohľadu na to, ktorý si vyberieme, existujú 3 hlavné metódy, ktoré treba dodržiavať, ak ich chceme zasadiť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Posypte týmto uhorky hneď, ako ich vysadíte. Ochránite ich pred chorobami

Paradajky môžeme pestovať v skleníku, v tuneli alebo v zemi. Posledný spôsob je jednoznačne najjednoduchší a najobľúbenejší. Semená tejto zeleniny začíname vysievať už začiatkom marca do viacvrstvových truhlíkov, aby mala každá rastlina svoj vlastný priestor. Po výseve zalievame a potom malú úrodu prikryjeme priehľadnou fóliou. Je dôležité, aby naše paradajky mali stály prístup k slnečnému svetlu a boli správne zavlažované. Pritom sa oplatí dávať pozor, aby sme neurobili bežnú chybu, ktorá môže zničiť celú našu úrodu.

Ktorý spôsob výsadby paradajok je najlepší?

Keď semená paradajok začnú klíčiť, odstránime fóliu. Po 3 týždňoch nastane čas, keď paradajky presadíme. V tomto čase by sme si mali vybrať aj spôsob výsadby našich rastlín. Je na vás a vašich schopnostiach, aby ste sa rozhodli, či budete sadenice pestovať v tuneli, skleníku alebo možno v kvetináči na balkóne. Stojí však za úvahu, že pri prvých dvoch spôsoboch môžu paradajky rodiť až do novembra alebo dokonca decembra, pretože tam budú mať lepšie podmienky na rast, ako aj ochranu pred chladom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Prírodné hnojivo pre sadenice paradajok. Stonky sú hrubé a korene silné a zdravé

Sadenice paradajok, ktoré už vyklíčili, sa presádzajú na miesto, kde budú rásť, t. j. do kvetináča alebo do zeme v našej záhrade. Teraz sa musíme sústrediť len na to, aby sme našej zelenine poskytli dostatok slnečného svetla a zabezpečili jej správnu zálievku. Musíme si dať pozor, aby sme pri tom neurobili bežnú chybu.

Túto chybu nerobte, ak sa chcete zo svojich paradajok tešiť dlhý čas

Paradajky potrebujú na správny rast dostatok slnečného svetla, ako aj vody. To, ako ich zalievame, má veľký vplyv na kvalitu a množstvo plodov, ktoré vypestujú. Bez ohľadu na to, pre aký spôsob pestovania sa rozhodnete, musíte si dávať pozor, aby ste ich nepreliali. Paradajkám dokonca prospieva aj trochu sucha. Prečo?

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vrtivka čerešňová – ako ju spoznať a ochrániť čerešne pred napadnutím

Častou chybou, ktorú začínajúci pestovatelia robia, je pravidelné zalievanie sadeníc, ktoré prešli z kvetináča do zeme. To by sa nemalo robiť! Paradajky, ktoré boli presadené do vlhkej pôdy, by sa mali zalievať po 24 hodinách a ďalšia zálievka by sa mala odložiť až na 2 týždne. Počas tejto doby koreňový systém rastliny rastie a hľadá vodu. Ak jej dodáme príliš veľa, korene nebudú rásť tak, ako by mali.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *