Každý pestovateľ, dokonca aj začiatočník, sníva o tom, že bude zbierať veľa dobrých plodín. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné mať potrebné vedomosti a skúsenosti, hoci ani tie nemusia nakoniec stačiť. Pomocou rôznych trikov a tipov sa však dokážeme o svoje rastliny dobre postarať.
Ak plánujete tento rok vysadiť uhorky, pozrite si túto metódu, ktorá im umožní veľký a dobrý rast. Všetko, čo potrebujete, je 10-litrový džbán na vodu.
Pestovanie uhoriek – poznatky v kocke
Uhorky sú popri paradajkách a šaláte najrozšírenejšou zeleninou pestovanou na Slovensku. Plody tejto rastliny sú cenené predovšetkým pre svoju chuť a široké využitie v kuchyni. Uhorky obsahujú aj celý rad vitamínov a minerálnych látok, ktoré majú na náš organizmus priaznivý vplyv na zdravie. Okrem toho sa dajú ľahko pestovať a ich úroda vydrží v hojnom množstve až štyri mesiace. Existuje lepší dôvod, prečo ich začať pestovať vo vlastnej záhrade?
Uhorky môžete pestovať v zemi, v skleníku alebo vo fóliových tuneloch. Pre prvý spôsob by sme mali vybrať slnečné a chránené miesto. Semená tejto chutnej zelenej zeleniny by sa mali vysievať v druhej polovici apríla, pretože rastlina je citlivá aj na najmenšie mrazy. Sadenice presádzame do zeme koncom mája a začiatkom júna. Pri ďalšom pestovaní tejto zeleniny je kľúčová starostlivosť, ktorá našťastie nie je príliš náročná. Ďalšou dobrou správou je, že vďaka metóde, ktorú opisujeme nižšie, môžete počítať s veľkou a štedrou úrodou uhoriek!
Poskytnite uhorkám správne podmienky
Už čoskoro si budeme môcť vychutnávať chutné a čerstvé uhorky dopestované z vlastnej úrody. Skôr ako sa tak stane, mali by sme sa uistiť, že naša rastlina má všetko, čo potrebuje na rast. Uhorky sa najlepšie sadia do priepustnej pôdy bohatej na humus s pH blízkym neutrálnemu (6,5-7 pH). Pôdu je dobré obohatiť vhodným hnojivom. Čo ešte potrebuje naša uhorka, aby rástla veľká a dobre?
Kľúčovým prvkom pri pestovaní uhoriek je zalievanie. Táto zelenina má plytký koreňový systém, a preto potrebuje vlhký substrát, ktorý môže zabezpečiť len častá zálievka. Dôležitá je aj teplota vody, ktorou uhorky zalievame, pretože príliš studená brzdí ich rast. A hoci to na prvý pohľad znie zložito, existuje jednoduchá metóda, vďaka ktorej nám uhorky v záhrade narastú takmer tak veľké ako melóny.
Objavte jednoduchú metódu na pestovanie uhoriek
Už vieme, že na to, aby uhorky správne rástli, musíme splniť niekoľko faktorov, ktoré súvisia so zavlažovaním. Ak túžite po bohatej úrode, mali by ste vyskúšať túto jednoduchú metódu zavlažovania pôdy, v ktorej rastie vaša zelenina. Jediné, čo na ňu potrebujete, je 10-litrová kanva, ktorá vám poslúži lepšie ako akákoľvek polievacia nádoba.
Naplňte kanvicu vodou, naskrutkujte uzáver a otočte ju hore dnom. Na každej zo 4 strán urobte jeden otvor, a to priamo na dne. Teraz obráťte macešku opäť hore nohami a umiestnite ju do jamky, ktorú ste predtým vykopali v strede porastu. Zaborte ju do polovice do pôdy a obdivujte výsledok! Pôda bude dokonale zvlhčená a rastlina bude odčerpávať potrebné množstvo tekutiny. Keď začne voda ubúdať, jednoducho naplňte kvetináč zhora.
Vďaka tejto metóde si môžete byť istí, že vaše uhorky vyrastú veľké a chutné!