Dnes majú zemiaky v našom živote pomerne významné miesto. Najmä pokiaľ ide o výživu. Zemiaková kaša, dusené alebo varené, pečené v rúre alebo na grile. A to je len špička ľadovca. Ale, samozrejme, pred konzumáciou tejto zeleniny je ešte potrebné ju vypestovať, však? Dnes vám povieme, čím hnojiť zemiaky začiatkom júna, aby ste si na jeseň mohli vychutnať úrodu.
Ako hnojiť zemiaky
Možno stojí za zmienku, že úrodu zemiakov ovplyvňuje mnoho faktorov. Podľa agronómov je teda potrebné dbať nielen na kvalitu samotného osiva, ale aj na to, aby bolo vhodné pre podmienky vášho regiónu. Dôležitú úlohu zohrávajú aj hnojivá. Práve vďaka nim možno dosiahnuť výrazné výnosy.
Zaujímavé je, že mnohí záhradkári aj dnes volia ako hnojivo starý osvedčený hnoj. Nie je to prekvapujúce. Má veľa dusíkatých látok. A cena nie je vysoká. Žiaľ, zemiaky potrebujú aj ďalšie nemenej dôležité prvky: draslík, fosforečnany, horčík a vápnik. Čo sa týka pôdy, mala by obsahovať bór, meď, mangán a zinok.
Neoplatí sa však ponáhľať s nákupom chémie. Na začiatok budete podľa agronómov potrebovať ľudový prostriedok. Takže je potrebné vziať veľký sud a urobiť v ňom bylinný nálev (vhodný aj na báze kuracieho trusu). Je potrebné vziať žihľavu, skorocel a pryšec. Nebude zbytočné pridať ďalšie buriny. Do jednej tretiny nimi naplňte sud a dolejte ho vodou až po vrch.
Nielen chémia, ale aj ľudové liečivá
Aby ste sa uistili, že vám výsledná zmes pomáha, zakryte ju vrchnákom a nechajte ju týždeň odstáť. Počas tejto doby nálev skvasí a vy budete mať niekoľko desiatok litrov hnojiva. Koncom júna budete musieť vykonať listové hnojenie zemiakov. Ako nie je ťažké uhádnuť, tento postup sa vykonáva pred kvitnutím. A tu už potrebujeme chémiu.
Vezmite si teda močovinu a rozpustite 60 gramov v 10 litroch vody. Výsledným roztokom pohnojte zemiaky. Je dôležité poznamenať, že je lepšie to urobiť večer, keď sa skončí fáza aktívneho slnka. A priamo medzi riadky môžete umiestniť granule superfosfátu alebo dusičnanu draselného.
Ako vidíte, v otázke, čím hnojiť zemiaky, nie je nič zložité. Práve takéto triky vám však pomôžu získať nevídanú úrodu a nemusíte sa obávať o dostupnosť zemiakov v zimnom období. Mimochodom, podarilo sa vám už tieto rady využiť, alebo snáď máte vlastné mucholapky? Určite sa s nami o ne podeľte v komentároch.