Ako ochrániť hrušky pred hrdzou? Najlepšie metódy prevencie a postreky

hruska strom
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Hrušky patria medzi najobľúbenejšie ovocné stromy pestované na Slovensku. Sú cenené pre svoju sladkú chuť, výživové hodnoty a pomerne nenáročnú starostlivosť.

Napriek tomu môžu byť náchylné na rôzne choroby, z ktorých jednou z najčastejších je hrdza hrušková. Táto hubová choroba môže výrazne oslabiť stromy, znížiť úrodu a v najhorších prípadoch úplne znehodnotiť plody. Ako rozpoznať prvé príznaky hrdze a aké sú najúčinnejšie spôsoby ochrany hrušiek?

Hrdza hrušková – prvé príznaky sa objavujú už na jar

Hrdza hrušková je hubová choroba spôsobená patogénom Gymnosporangium sabinae. Tento druh huby nenapáda iba hrušky – jeho prenášačmi môžu byť aj iné rastliny, napríklad hloh, dulovec, jarabina, muchovník a predovšetkým borievka (jalovec) obyčajná či borievka virgínska.

Rozvoju ochorenia napomáha vlhké a veterné počasie. Prvé príznaky infekcie sa objavujú už na jar v podobe malých oranžovo-žltých škvŕn na listoch hrušky. Tieto škvrny sa postupne zväčšujú a menia na nápadné oranžové výrastky. Na spodnej strane listov možno pozorovať drobné žlté výtrusy huby. Neskôr postihnuté miesta stvrdnú, listy sa zdeformujú a predčasne opadajú.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Skúsený záhradkár prezradil domáce hnojivo, po ktorom maliny bohato rastú

Choroba nepostihuje len listy – môže sa rozšíriť aj na stopky listov, výhonky a dokonca aj plody. Napadnuté hrušky sa pokryjú tvrdými oranžovými škvrnami, predčasne opadávajú a nie sú vhodné na konzumáciu. Oslabené stromy horšie znášajú zimné mrazy a v nasledujúcej sezóne môžu priniesť nižšiu úrodu.

Ako chrániť hrušky pred hrdzou? Najlepšie preventívne opatrenia

Staroveký lekár Hippokrates povedal: „Lepšie je predchádzať chorobám, ako ich liečiť.“ V prípade hrdze hruškovej je prevencia kľúčová. Tu sú najúčinnejšie opatrenia na ochranu stromov:

  • Vyhýbanie sa výsadbe borievok v blízkosti hrušiek – Borievky, ako jalovec obyčajný, virgínsky alebo prostredný, sú prenášačmi huby spôsobujúcej hrdzu. Ak rastú v blízkosti hrušiek, riziko infekcie je vysoké. Ak je to možné, odstráňte borievky zo svojej záhrady a odporučte to aj susedom.
  • Výber odolných odrôd hrušiek – Niektoré odrody sú voči hrdzi menej náchylné, napríklad ‚Bela Hardy‘, ‚Parížanka‘ a ‚Lukasova‘.
  • Pravidelný rez stromov – Strihanie konárov podporuje lepšiu cirkuláciu vzduchu, čím sa znižuje vlhkosť v korunách stromov a zamedzuje sa rozvoju choroby.
  • Odstraňovanie napadnutých listov a výhonkov – Infikované časti rastlín je potrebné čo najskôr odstrániť a spáliť, aby sa predišlo šíreniu ochorenia.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Takéto hrnce by ste nemali používať. Slováci to stále nevedia a škodia si

Postreky proti hrdzi hruškovej – prírodné riešenia ochrany

Okrem preventívnych opatrení je vhodné použiť prírodné postreky, ktoré pomôžu ochrániť stromy pred infekciou:

  • Cesnaková jíchovka – 75 g roztlačených strúčikov cesnaku zalejte 10 litrami vriacej vody, prikryte a nechajte lúhovať 30 minút.
  • Prípravok z prasličky roľnej – 200 g sušenej prasličky (alebo 1 kg čerstvej) zalejte 10 litrami vody a nechajte odstáť 24 hodín. Následne roztok povarte na miernom ohni 30 minút.
  • Cibuľový odvar – 75 g cibule (alebo 500 g cibuľových šupiek) zalejte 10 litrami vody a varte približne 30 minút.
  • Roztok jedlej sódy – Do 10 litrov teplej vody pridajte 50 g jedlej sódy a dobre premiešajte.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Teraz v apríli týmto postriekajte ovocné stromy. Škodcovia sa im budú vyhýbať

Postreky je vhodné aplikovať už v marci, aby sa zabránilo šíreniu huby ešte pred objavením sa prvých príznakov. Pravidelné používanie týchto prírodných prostriedkov posilní odolnosť hrušiek a zabezpečí bohatú úrodu zdravých plodov.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *