V máji ruže vstupujú do intenzívnej fázy rastu a zakladania pukov. Práve teraz je ideálny čas na presný rez, vyvážené hnojenie a včasnú ochranu pred škodcami. Poradíme vám, aké kroky podniknúť, aby ste sa z bohatého a dlhého kvitnutia tešili celé leto.
Rez ruží v máji: Kľúčový krok pre bohaté kvitnutie
V druhej polovici mája ružiam prudko narastajú výhony, ktoré môžu dosiahnuť aj meter. Ak chcete rastlinám pomôcť vytvoriť stabilný tvar a zároveň predĺžiť kvitnutie, je dôležité ich správne skrátiť.
Silné výhony skracujte približne na polovicu, slabšie zrežte na výšku 20 až 25 cm. Režte vždy tesne nad očkom, ktoré smeruje von z kra, a pod miernym uhlom – minimalizujete tak riziko zahnívania rany. Výsledkom bude pevnejší ker, odolnejší voči vetru a rovnomernejšie rozložené kvitnutie.
Sekvenčný rez: Aby záhrada kvitla dlhšie
Pri väčších výsadbách ruží je vhodné použiť sekvenčný rez – jednotlivé skupiny rastlín strihajte s odstupom aspoň dvoch týždňov. Tak zabezpečíte, že všetky ruže nezačnú kvitnúť naraz, ale postupne – a záhrada bude pôsobiť atraktívne počas celého leta.
Tento spôsob zároveň zjednodušuje plánovanie ďalšej starostlivosti, ako je hnojenie či postrek proti chorobám.
Prevzdušnenie kra: Prečo odstrániť slabé výhony?
Okrem klasického rezu sa odporúča aj tzv. sanitačné prerieďovanie – teda odstránenie tenkých výhonkov (do 4 mm) smerujúcich dovnútra kra. Tým zlepšíte cirkuláciu vzduchu a znížite pravdepodobnosť výskytu hubových ochorení, ako je čierna škvrnitosť či múčnatka, ktoré sa najviac šíria počas teplých a vlhkých dní.
Ako hnojiť ruže podľa pôdy?
Typ pôdy výrazne ovplyvňuje, ako ruže prijímajú živiny a vodu. V ľahkých piesčitých pôdach pomôže zapravenie niekoľkých centimetrov kvalitného kompostu, ideálne s prídavkom kamennej múčky (napr. bazaltovej). Tá zlepšuje štruktúru pôdy a udržiava vlahu.
Naopak v ťažších ílovitých pôdach sa odporúča len povrchové prekyprenie do hĺbky 5 cm – zabezpečíte prístup vzduchu ku koreňom bez toho, aby ste ich poškodili.
Výživa v máji: Menej dusíka, viac kvetov
Od konca mája je potrebné zmeniť spôsob hnojenia. Miesto jarných zmesí s vysokým obsahom dusíka siahnite po hnojivách s vyšším podielom fosforu, draslíka a horčíka. Ideálne sú zmesi s pomerom 10-8-15, ktoré podporujú tvorbu kvetov a zabraňujú nadmernému rastu výhonkov.
Pre ekologických pestovateľov je výborným riešením kostihojová jíchа, zriedená v pomere 1:10 a aplikovaná každé dva týždne. Táto prírodná výživa stimuluje rast a posilňuje imunitu rastlín.
Škodcovia v máji: Vošky a skokany pod kontrolou
Teplejšie počasie v druhej polovici mája prináša aj prvé invázie škodcov. Vošky a skokany napádajú najmä mladé výhony, čím brzdia rast a spôsobujú deformácie listov.
Ako prevenciu môžete použiť prípravky na báze rastlinných olejov alebo draselného mydla. Pri silnejšom výskyte je vhodné postrek o týždeň zopakovať, prípadne zvoliť selektívny insekticíd, ktorý neohrozuje včely a ďalších opeľovačov.