Ako pripraviť pôdu pre bohatú úrodu uhoriek? Najlepší predplod, ktorý by ste mali zvážiť

uhorky sadenice
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ak túžite po naozaj výdatnej úrode uhoriek, nestačí len vybrať správnu odrodu či použiť kvalitné hnojivo. Čoraz viac skúsených pestovateľov zdôrazňuje význam predplodu – teda rastlín, ktoré sa pestujú na záhone ešte pred samotnou výsadbou hlavnej plodiny.

Výber správneho predplodu môže zlepšiť štruktúru pôdy, obohatiť ju o dôležité živiny a zároveň obmedziť výskyt chorôb či škodcov. Vďaka tomu sa uhorkám darí lepšie, čo sa prejaví na kvalite aj množstve úrody.

Čo je predplod a prečo je taký dôležitý?

Predplod je označenie pre plodiny, ktoré sa pestujú pred hlavnou kultúrou – v tomto prípade pred uhorkami – na tom istom mieste. Výber predplodu má veľký vplyv na zdravie a výživu pôdy.

Uhorky, podobne ako iné plodiny z čeľade tekvicovitých, nerastú dobre po rastlinách, ktoré sú im príbuzné alebo veľmi náročné na živiny, ako sú paradajky, paprika či zemiaky. Pestovanie po takýchto plodinách môže pôdu ochudobniť a zvýšiť riziko šírenia chorôb. Preto je ideálne zvoliť predplod, ktorý pôdu zúrodní a pripraví na náročnejšiu kultúru.

Najvhodnejšie predplodiny pre uhorky

Za najlepšie predplodiny pre uhorky sa považujú:

  • Strukoviny – ako hrach alebo fazuľa, ktoré obohacujú pôdu o dusík, nevyhnutný pre zdravý rast uhoriek.
  • Koreňová zelenina – napríklad mrkva, petržlen alebo cvikla, ktoré svojím hlbokým koreňovým systémom kypria pôdu.
  • Zelené hnojenie – rastliny ako facélia modrá alebo horčica, ktoré zlepšujú štruktúru pôdy a pomáhajú v boji proti burinám.
  • Cibuľa – má výborné fytosanitárne vlastnosti. Uvoľňuje látky, ktoré potláčajú plesne a baktérie, pričom pôdu príliš nezaťažuje.

Vďaka nízkej náročnosti na živiny a ochrannému účinku proti patogénom je cibuľa jedným z najlepších predplodov pre uhorky.

Sadba šalotky a cibule sadzačky ako ideálny predplod

Jacek Naliwajek, známy poľský záhradkár a autor YouTube kanála „Naturalnie o ogrodach“, odporúča šalotku a cibuľu sadzačku ako ideálny predplod pre uhorky:

„V apríli sa oplatí pestovať ich na vňať, ktorú budeme zbierať počas nasledujúcich týždňov, ešte predtým, než sa po jarných mrazoch na záhonoch objavia uhorky alebo iné tekvicovité rastliny, napríklad cuketa.“

Ako sadiť šalotku alebo cibuľu sadzačku?

  1. Stanovište: Vyberte slnečné miesto s priepustnou, úrodnou pôdou, ktorú môžete obohatiť kompostom.
  2. Výsadba: Sadíme do riadkov vzdialených od seba 30–40 cm, s odstupom 5–8 cm medzi jednotlivými cibuľkami.
  3. Hĺbka: Cibuľky vkladajte do pôdy približne 4 cm hlboko tak, aby ich špičky mierne vyčnievali nad povrch.
  4. Zálievka: Po výsadbe výdatne polejte a čakajte na rast vňate.

Výhodou je, že ešte pred výsadbou uhoriek získate chutnú jarnú cibuľku a zároveň pôdu ideálne pripravíte pre ďalšiu kultúru.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *