Ako sa postarať o jahody po zime? Kľúčové kroky k bohatej úrode

jahody 2
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Jar je obdobím, keď sa príroda prebúdza k životu a záhrady opäť ožívajú sviežou zeleňou. Pre pestovateľov jahôd je to signál, že nastal čas venovať rastlinám potrebnú starostlivosť a pripraviť ich na nadchádzajúcu sezónu plnú sladkých plodov. Správna jarná údržba môže výrazne ovplyvniť kvalitu a množstvo úrody. Pozrite sa, ako krok za krokom pripraviť jahody na nový rastový cyklus!

Jarné čistenie – prvý krok k zdravej úrode

Zimné mesiace často zanechávajú v záhrade neporiadok. Po roztopení snehu je preto dôležité odstrániť suché listy, odumreté časti rastlín a zvyšky mulča. Ich hromadenie môže podporovať rozvoj chorôb a prilákať škodcov.

Nezabudnite ani na burinu, ktorá by mohla konkurovať jahodám v čerpaní vody a živín. Dôležité je však byť pri odstraňovaní buriny opatrný, aby ste nepoškodili mladé výhonky, ktoré sa práve začínajú rozvíjať.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ďalší konsolidačný balíček? Vláda by vzala rodinám a dôchodcom

Kontrola stavu rastlín

Jar je tiež ideálnym obdobím na posúdenie zdravotného stavu jahôd. Ak si všimnete premrznuté, zhnité alebo slabé rastliny, je najlepšie ich odstrániť, aby sa predišlo šíreniu chorôb na zdravé sadenice.

Rovnako stojí za to skontrolovať hustotu výsadby. Ak sú rastliny vysadené príliš blízko seba, môžu byť náchylnejšie na plesňové ochorenia. V takom prípade sa odporúča preriediť porast alebo presadiť niektoré sadenice na iné miesto.

Pôda – kyprenie a hnojenie

Správne pripravená pôda je základom úspechu pri pestovaní jahôd. Jemné prekyprenie zlepšuje prevzdušnenie pôdy a uľahčuje koreňom prístup k vode a živinám.

Čo sa týka hnojenia, je dôležité vyhnúť sa nadmernému používaniu dusíkatých hnojív. Ako upozorňuje záhradník Jacek Naliwajek, dusík môže mať negatívny vplyv na úrodu jahôd:

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Šupky tejto zeleniny neznášajú mravce. Položte ich na miesto, kam nechcete, aby chodili

„Nepoužívame dusíkaté hnojivá, pretože jahody nemajú ‚rásť do listov‘. Plody by sa potom schovávali pod týmito listami, začali by plesnivieť a objavila by sa sivá pleseň.“

Namiesto toho siahnite po hnojivách bohatých na draslík a fosfor, ktoré podporujú kvitnutie a tvorbu plodov. Skvelou voľbou je granulovaný konský alebo hovädzí hnoj.

Zalievanie – dôležitá rovnováha

Jarné počasie býva nevyspytateľné – niekedy prší priveľa, inokedy prichádzajú suché obdobia. Jahody vyžadujú miernu vlhkosť, preto je dobré pravidelne kontrolovať stav pôdy a podľa potreby ich polievať.

Treba sa však vyhnúť nadmernému premočeniu pôdy, pretože by to mohlo viesť k hnilobe koreňov a vzniku plesní.

Mulčovanie – prirodzená ochrana proti burine a vysychaniu pôdy

Jedným z najdôležitejších opatrení pri pestovaní jahôd je mulčovanie. Pomáha znižovať rast buriny, udržiavať pôdu vlhkú a zároveň chráni plody pred znečistením.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Pridajte do prania a vaše uteráky budú mäkké a nadýchané

Najlepšie sa hodia prírodné materiály, ako je slama, piliny alebo špeciálna netkaná textília. Ak ste v predchádzajúcej sezóne mulčovali, odporúča sa skontrolovať jeho stav – ak sa v ňom objavila pleseň, je lepšie ho vymeniť za nový.

Strihanie poplazov – pre väčšie a chutnejšie plody

Ak chcete, aby vaše jahody priniesli veľké a šťavnaté plody, je dôležité odstrániť nadbytočné poplazy (šľahúne). Týmto spôsobom rastlina nebude míňať energiu na rozmnožovanie, ale sústredí sa na tvorbu plodov.

Ak však plánujete rozmnožiť svoje jahody, ponechajte niekoľko najsilnejších poplazov a zasaďte ich na nové miesto.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *