Američania potrebujú na svoje nové elektrárne palivo z Ruska

nicolas hippert C82jAEQkfE0 unsplash
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Kríza s energiami po celom svete obnovila záujem o jadrovú energiu. Americké firmy sa rozhodli o výrobu malých jadrových elektrární, no narazili na problém.

Iba jedna spoločnosť predáva palivo, ktoré na svoje malé jadrové elektrárne potrebujú, a tá je ruská.

Americké firmy chcú vyrábať menšie jadrové elektrárne a tvrdia, že sú efektívnejšie, rýchlejšie sa stavajú a mohli by znamenať prechod od fosílnych palív smerom k zelenším alternatívam.

Reaktory novej generácie malých jadrových elektrární si vyžadujú urán s názvom HALEU, čo je urán, ktorý bol obohatený tak, aby koncentrácia štiepneho izotopu U-235 bola medzi piatimi až dvadsiatimi percentami hmotnosti paliva. Väčšina súčasných jadrových elektrární je poháňaná uránom s koncentráciou do 5 percent, píše Trend.sk

Zdroj tohto paliva je však len v Rusku. Urán s názvom HALEU predáva len spoločnosť TENEX, ktorá je súčasťou ruskej štátnej jadrovej spoločnosti Rosatom.

Bez spoľahlivého zdroja uránu HALEU sa vývojári obávajú, že nedostanú objednávky na svoje elektrárne. A bez objednávok je nepravdepodobné, že by potenciálni producenti paliva rozbehli obchodné reťazce, ktoré by nahradili ruský urán, uvádza ďalej portál Trend.sk

„Ešte pred niekoľkými mesiacmi sme nemali problém s palivom,“ povedal Jeff Navin, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy spoločnosti TerraPower. „Po invázii na Ukrajinu nám nebolo príjemné obchodovať s Ruskom,“ dodal.

Spoločnosti v Spojených štátoch a Európe plánujú vyrábať HALEU v komerčnom meradle, ale aj v najoptimistickejších scenároch tvrdia, že by to trvalo najmenej päť rokov.

„Nikto si nechce objednať 10 reaktorov bez zdroja paliva a nikto nechce investovať do zdroja paliva bez 10 objednávok reaktorov,“ povedal Daniel Poneman, generálny riaditeľ amerického dodávateľa jadrového paliva Centrus Energy Corp.

Americká vláda v roku 2019 uzavrela zmluvu so spoločnosťou Centrus, jedinou spoločnosťou mimo Ruska, ktorá má v súčasnosti licenciu na výrobu HALEU.

Zatiaľ čo sa malo začať vyrábať tento rok, výroba sa preložila na rok 2023, čiastočne kvôli oneskoreniu pri získavaní skladovacích kontajnerov v dôsledku problémov s dodávateľským reťazcom počas pandémie, dodáva Trend.sk v článku.

Päť rokov bude firme Centrusu trvať, kým dokáže vyrábať 13 ton HALEU ročne a firma TerraPower uviedla, že na prvú náplň svojho pokročilého reaktora potrebuje 15 ton HALEU.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *