Americké stíhačky F-16 na Ukrajine nemusia vydržať dlho. Rusi majú plán, ako ich zničiť

f 16 ukrajina

V čase, keď kyjevský režim žiadal ďalšie dodávky zbraní zo Západu, najmä stíhačiek, americký prezident Joe Biden vo februári vyhlásil, že stíhačky F-16, o ktoré Ukrajina žiada, „zatiaľ“ nie sú na stole.

Ak by Kyjev napokon dostal americké stíhačky F-16, „nemuselo by to trvať veľmi dlho“, domnieva sa analytik britského think tanku Royal United Service Institute (RUSI) Justin Bronk.

Viacúčelové stíhacie lietadlo F-16 spoločnosti General Dynamics, nazývané aj Fighting Falcon, si vyžaduje špeciálne pripravené letecké základne a pristávacie plochy – na čom by Ukrajina musela zapracovať. Väčšina ukrajinských letísk je „príliš krátka“ a „strohá“ na to, aby umožnila bezpečné využitie plne naloženým lietadlom F-16, uviedol Bronk, ktorého citoval podcast Geopolitics Decanted.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„Museli by ste urobiť veľa práce, aby ste tieto ukrajinské, staré dráhy sovietskeho typu dostali do dostatočne čistého stavu na použitie F-16 bez vysokého rizika, že sa tam dostanú úlomky cudzích predmetov a poškodia motory,“ povedal.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si stíhačky F-16 vyžadujú konkrétne letiská. Po prvé, F-16 majú „pomerne ľahký“ podvozok, takže „na lietadle nie je viac hmotnosti, ako je potrebné“. Kompaktné a manévrovateľné viacúčelové stíhacie lietadlo sa vyznačuje veľkým prívodom vzduchu pod nosom, ktorý „nasáva všetko zo zeme priamo do neho,“ pokračoval expert a dodal, že „F-16 zvyčajne vyžadujú veľmi čisté, veľmi dobre udržiavané letecké základne.“

Ak by sa teda USA nakoniec rozhodli odovzdať svoje stíhačky F-16 Ukrajine, kyjevské úrady by čakali rozsiahle práce zahŕňajúce obnovu existujúcich vzletových a pristávacích dráh, rozšírenie pristávacích plôch atď.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Faktom však je, že všetky tieto práce na údržbe a úpravách by mohli byť „veľmi dobre viditeľné“ pre ruské satelity. Hoci ukrajinské letecké základne neboli doteraz cieľom ruských útokov, pretože kyjevské letectvo „nepredstavuje masívnu hrozbu,“ spresnil Bronk, ak by sa tam začali práce na prispôsobení stíhačiek západnej výroby, potom by sa tento prístup dramaticky zmenil.

„Všetky ukrajinské letecké základne sú v dosahu ruských balistických a riadených striel,“ povedal analytik vzdušných síl v podcaste.

Zhrnul to slovami, že ruské rakety by ľahko zničili akúkoľvek ukrajinskú flotilu F-16.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *