Americký generál šokuje: Ruské vojenské sily sú dnes väčšie, ako na začiatku invázie

342809323 2571395756347964 679521606719819240 n

Zatiaľ čo Rusko utrpelo vo vojne proti Ukrajine tisíce strát, vysokopostavený americký vojenský veliteľ v Európe v stredu zákonodarcom povedal, že v ich arzenáli zostáva ešte veľa palebnej sily.

„Ruské pozemné sily sa týmto konfliktom trochu zdegenerovali, hoci sú dnes väčšie ako na začiatku konfliktu,“ povedal generál Christopher Cavoli, veliteľ európskeho veliteľstva USA, výboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily.

„Vzdušné sily stratili veľmi málo, prišli o 80 lietadiel. Majú ďalších 1 000 stíhačiek a stíhacích bombardérov,“ povedal. „Námorníctvo prišlo o jednu loď.“

Utajované vojenské dokumenty, ktoré údajne unikli z radov mladšieho poddôstojníka Národnej gardy, niekoľko mesiacov poskytovali prehľad o tom, kde sa vo vojne angažovali ruské pozemné sily. V jednom dokumente z februára a marca sa uvádza, že do vojny proti Ukrajine bolo vyčlenených 527 z 544 dostupných ruských práporov; 474 z nich je už v krajine, uviedla rozviedka.

V jednom dokumente sa tiež odhaduje, že počas konfliktu bolo v bojoch zabitých 35 000 až 43 000 príslušníkov ruských síl.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Tieto straty boli v poslednom čase obzvlášť veľké v bojoch v okolí Bachmutu. V utorok hovorca východného zoskupenia Ozbrojených síl Ukrajiny uviedol, že Rusko sústreďuje „všetky svoje sily na Bachmut a v skutočnosti nikde inde v našej operačnej oblasti zodpovednosti nevedie také silné bojové operácie“.

V marci predseda Zboru náčelníkov štábov generál Mark Milley povedal zákonodarcom, že ruské jednotky „dostávajú zabrať“ v boji o Bachmut.

„Za posledných 20, 21 dní Rusi v Bachmute a jeho okolí neurobili vôbec žiadny pokrok. Takže pre Rusov sú to jatky,“ povedal Milley. „V okolí Bachmutu dostávajú na frak a Ukrajinci bojujú veľmi, veľmi dobre.“

Napriek tomu sa zdá, že tieto straty predstavujú len zlomok celkových vojenských síl Ruska. Na otázku o ruských ponorkových hliadkach v Atlantickom oceáne Cavoli povedal, že „veľká časť ruskej armády nebola negatívne ovplyvnená“ inváziou na Ukrajinu.

„[R]ušania sú aktívnejší, ako sme ich videli za posledné roky, a ich hliadky do Atlantiku a v celom Atlantiku sú na vysokej úrovni, väčšinou na vyššej úrovni, ako sme videli za posledné roky,“ povedal. „A to, ako ste zdôraznili, napriek všetkému úsiliu, ktoré vyvíjajú vo vnútri Ukrajiny.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

To všetko sa deje v čase, keď sa USA a ich partnerské krajiny pripravujú na jarnú protiofenzívu ukrajinských síl. Uniknuté dokumenty vykresľujú pesimistický pohľad na sebadôveru USA, keď sa v nich uvádza, že Rusko môže mať čoskoro vzdušnú prevahu a že ukrajinská protivzdušná obrana stredného dosahu bude „do 23. mája úplne zredukovaná“.

V dokumentoch, ktoré boli datované do februára a marca tohto roka, sa podrobne uvádzalo množstvo nedostatkov ukrajinskej armády a predpovedalo sa, že konflikt nakoniec vyústi do patovej situácie medzi oboma stranami.

V stredu však Cavoli zrejme ponúkol iné hodnotenie.

„Podľa modelovania, ktoré sme s nimi veľmi starostlivo vykonali, sú Ukrajinci v dobrej pozícii,“ povedal. „Majú určité slabiny, o ktorých radšej nebudem hovoriť na verejnosti… Ale sme si istí – pokiaľ ide o ich prekvapenie a podobné veci. samozrejme, na tom všetkom sme s nimi pracovali.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *