Vojenská pomoc pre Ukrajinu môže mať novú prekážku menom Fico, varuje americký web

robert fico

Bývalý slovenský premiér, ktorý by sa mohol ešte tento rok vrátiť k moci, povedal, že ukončí dodávky zbraní na Ukrajinu a zabrzdí niektoré plány na zavedenie ďalších sankcií voči Rusku, informuje o tom agentúra Bloomberg

Robert Fico, ktorého strana vedie v prieskumoch na Slovensku pred voľbami, ktoré sa konajú v septembri, povedal, že bude vetovať “nezmyselné” sankcie voči Rusku, ktoré poškodzujú členské štáty Európskej únie.

Podľa Bloombergu, by takáto politika znamenala výrazný posun v podpore Slovenska voči jeho východnému susedovi. Bola by novou výzvou pre západných spojencov, ktorí už čelia opozícii zo strany maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý obviňuje sankcie z rozvratu hospodárstva svojej krajiny.

Súčasná administratíva v Bratislave dodala Ukrajine muníciu, stíhačky zo sovietskej éry, vozidlá pechoty a raketový systém S-300, pripomína ďalej Bloomberg. Slovensko tiež podporilo všetky sankcie proti Rusku, aj keď len polovica jeho občanov považuje Kremeľ za agresora vo vojne u susedov.

“Nechcem dodávať Ukrajine smrtiace zbrane len kvôli dobrému imidžu medzi západnými krajinami,” povedal 58-ročný Fico v utorok v bratislavskom sídle svojej strany. “Máme právo mať vlastný názor.”

Podľa agentúry Bloomberg, Ficovmu potenciálnemu návratu pomohlo národné rozdelenie v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Kritizoval vládu a jej proamerické “prikyvovanie” a tiež jej riešenie krízy životných nákladov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dôchodcom začnú brať vodičské preukazy a pošlú ich do autobusov?

Jeho strana Smer vedie vo všetkých prieskumoch na Slovensku – má približne 20 % hlasov.

Tento týždeň sa Fico stretol s veľvyslancami USA, Spojeného kráľovstva a EÚ, aby im predstavil svoje zahraničnopolitické ciele. Povedal im, že ak bude opäť vo funkcii, Slovensko nepodporí žiadosť Ukrajiny o členstvo v NATO, pretože tento “najväčší nezmysel” by podľa neho spôsobil, že konflikt by sa stal globálnym.

“Prijatie Ukrajiny do NATO by znamenalo začiatok tretej svetovej vojny, a preto s tým máme vážny problém,” povedal Fico. Mierové rozhovory by sa mali uskutočniť teraz, skôr ako prídu ďalšie obete” povedal. “Výsledkom budúcich mierových rokovaní by mohlo byť, že Ukrajina získa oveľa viac ako za šesť mesiacov.”

V prípade víťazstva vo voľbách nie je jasné, či bude Fico schopný vytvoriť koalíciu, pokračuje Bloomberg. Jeho predchádzajúce vlády pochádzali z celého spektra. Raz už vládol sám, keď v roku 2012 získal 44 % hlasov, hoci zopakovanie tohto výsledku sa tentoraz podľa Bloombergu zdá byť nepravdepodobné.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pite tento nálev a detoxikujte si črevá a vyžeňte zápal z tela

Fico tiež povedal, že jeho cieľom je obnoviť suverenitu Slovenska a hlas krajiny v EÚ, hoci prioritou je zotrvanie v bloku. Podľa Bloombergu, sa západní spojenci však už začínajú obávať Ficovho návratu.

Gautam Rana, veľvyslanec USA na Slovensku, vyzval Fica, aby sa “nezhodoval” s Putinom a jeho plánmi na udržanie územia odobratého Ukrajine.

“Takéto návrhy pochádzajú priamo z Putinových úst a nie je na nich nič neutrálne,” uviedol Rana vo vyhlásení po stretnutí. “Pripojenie sa k Putinovi je ústupkom, ktorý sa nijako nelíši od ústupkov ponúkaných Hitlerovi. Nefungovalo to s Hitlerom vtedy a nebude to fungovať ani s Putinom dnes.”

Fica výčitka neznepokojila a povedal, že zo stretnutia s vyslancami tento týždeň jasne vyplynulo, že západné mocnosti chcú naďalej podporovať Ukrajinu vo vojne a dodávkach zbraní, zatiaľ čo on trvá na mieri.

“Nemôžete vyčítať národu, že má určitý názor,” povedal a odmietol myšlienku, že by mohol byť v rámci EÚ izolovaný spolu s Orbánom. “Nie som za Putina, som za mier,” povedal. “Dúfam, že Západ má dosť rozumu na to, aby nešiel do otvorenej vojny s Ruskou federáciou.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *