Americký HAARP systém vypálil vysokofrekvenčný pulz do vesmíru. Sleduje, čo to robí

haarp

NASA a Program výskumu vysokofrekvenčného aktívneho polárneho žiarenia (HAARP) dokončili experiment, ktorého cieľom bolo odraziť rádiový signál od asteroidu, aby sa dozvedeli viac o jeho vnútri.

Výskumné zariadenie HAARP v Gakone začalo v utorok 27. decembra o druhej hodine ráno vysielať k asteroidu 2010 XC15 dlhovlnné cvrlikanie a pokračovalo v ňom bez prerušenia až do plánovaného konca 12-hodinového experimentu.

Hoci sa očakáva, že analýza údajov potrvá niekoľko týždňov, výsledky experimentu by mohli pomôcť pri obrane Zeme pred väčšími asteroidmi, ktoré by mohli spôsobiť značné škody, uviedla vo svojom vyhlásení Aljašská univerzita vo Fairbanks, ktorá prevádzkuje HAARP.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„Pochopenie zloženia vnútra asteroidu, najmä asteroidu dostatočne veľkého na to, aby spôsobil veľké škody na Zemi, môže zvýšiť šance na účinnú obranu. Znalosť rozloženia hmotnosti vo vnútri nebezpečného asteroidu by mohla pomôcť vedcom zamerať zariadenia určené na odklonenie asteroidu od Zeme,“ povedal Mark Haynes, hlavný riešiteľ projektu a inžinier radarových systémov v Laboratóriu prúdového pohonu NASA v južnej Kalifornii.

Experiment slúžil aj ako skúška pre výskum asteroidu väčšieho ako 2010 XC15. Očakáva sa, že asteroid Apophis, blízkozemský asteroid objavený v roku 2004, prejde blízko Zeme v apríli 2029. Priblíži sa k nej na vzdialenosť približne 20 000 kilometrov, čo je bližšie ako mnohé geostacionárne satelity obiehajúce okolo našej planéty.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vedci potvrdili znepokojivé vedľajšie účinky vakcíny proti Covidu. Je to vážne!

Vzhľadom na svoju veľkosť a blízkosť k Zemi je Apophis klasifikovaný ako potenciálne nebezpečný asteroid (PHA).

Jeho priemer sa odhaduje na 1 100 metrov a pôvodne sa predpokladalo, že v roku 2068 bude predstavovať riziko pre Zem, ale vedci odvtedy lepšie odhadli jeho dráhu a v súčasnosti nepredstavuje pre planétu žiadne riziko minimálne sto rokov.

Na experimente sa podieľalo aj zariadenie Long Wavelength Array Univerzity v Novom Mexiku v Socorro v Novom Mexiku a zariadenie Long Wavelength Array rádiového observatória Owens Valley v Bishope v Kalifornii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *