Amerika má problém, viac ako 2000 bánk je platobne neschopných

bank notes g1a5650b37 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Takmer polovica zo 4 800 bánk v USA je takmer platobne neschopná, pretože vyčerpala svoje kapitálové rezervy, uviedol začiatkom týždňa denník The Telegraph s odvolaním sa na skupinu bankových expertov.

Podľa profesora Amita Seru, bankového experta zo Stanfordskej univerzity, je približne polovica amerických veriteľov pod vodou.

„Netvárme sa, že ide len o Silicon Valley Bank a First Republic,“ povedal. „Veľká časť bankového systému USA je potenciálne platobne neschopná.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Trump navrhuje, aby sa Mexiko a Kanada stali novými štátmi USA

Minulý týždeň americký finančný regulačný orgán zhabal First Republic a prevzala ju najväčšia banka v krajine JPMorgan. Veriteľ so sídlom v San Franciscu predtým dostal od skupiny bánk z Wall Street záchrannú injekciu vo výške 30 miliárd dolárov vo forme vkladov. Predaj banky First Republic nasledoval po masívnom vyberaní vkladov v marci, ktoré spôsobilo, že v priebehu niekoľkých dní skrachovali dvaja regionálni veritelia, Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Šéf NATO: Rusko chce vymazať Ukrajinu z mapy. Pripravuje sa aj na nás

Vo štvrtok boli pozastavené akcie losangeleskej PacWest a arizonskej Western Alliance po tom, ako ich ceny dramaticky klesli. Začiatkom týždňa sa akcie viacerých regionálnych amerických veriteľov prepadli najmenej o 15 %, čo vyvolalo obavy investorov o finančné zdravie ďalších stredne veľkých bánk.

Podľa správy Hooverovho inštitútu profesora Seru a skupiny bankových expertov, ktorú citovali médiá, má v súčasnosti približne 2 315 bánk v USA aktíva v hodnote nižšej ako ich záväzky.

Trhová hodnota úverových portfólií týchto veriteľov je údajne o 2 bilióny USD nižšia ako ich účtovná hodnota.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Európe hrozia masívne zemetrasenia, ukázala nová štúdia

Profesor Seru vyjadril pochybnosti o krokoch, ktoré podnikli americké orgány finančného dohľadu na riešenie problémov, ktorým čelia krízou postihnutí stredne veľkí veritelia. Podľa Seru môžu regulačné orgány zvládnuť okamžitú krízu likvidity dočasným zaručením všetkých vkladov, čo však podľa neho nevyrieši väčšiu krízu platobnej schopnosti.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *