Amerike hrozí platobná neschopnosť. Čakáme obrovskú krízu?

american flag g8c695bd5b 1920

Hrozba platobnej neschopnosti stále visí nad Spojenými štátmi, a to už od začiatku júna. Ani najnovšie rokovania v Bielom dome neprebehli úspešne, a tak politické strany sa nedohodli na navýšení dlhového stropu, píš o tom portál RTVS.

Rozhovory v Oválnej pracovni Bieleho domu trvali len jednu hodinu. Zástupcovia republikánskej aj demokratickej strany však vyjadrili optimizmus a veria, že dohoda o navýšení dlhového stropu bude dosiahnutá v blízkej budúcnosti.

„Stretnutie bolo produktívne a konštruktívne. Zhodli sme sa na tom, že platobná neschopnosť by bola najhorším možným scenárom pre Ameriku a americké rodiny,“ povedal jeden z lídrov.

Stále sa však nezhodli ohľadom hlavného bodu sporu, ktorým je požiadavka republikánov, ktorí ovládajú Snemovňu reprezentantov. Ich líder Kevin McCarthy tvrdí, že podporia navýšenie dlhového stropu len v prípade, ak vláda prezidenta Bidena zníži štátne výdavky. McCarthy argumentuje tým, že dlh USA už dosiahol takmer 32 biliónov dolárov, čo predstavuje 120 percent hrubého domáceho produktu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Je to ako keby vaše dieťa malo kreditnú kartu, ktorá dosiahla svoj limit, a vy ho každý rok znova a znova zvyšujete,“ povedal McCarthy.

Na dosiahnutie dohody zostáva len dva týždne Obidve politické strany majú na dosiahnutie dohody iba dva týždne. Ministerstvo financií už varovalo, že 1. júna hrozí krajine platobná neschopnosť. Tá by podľa odhadov mohla spôsobiť podobnú finančnú krízu ako v roku 2008, ktorá ovplyvnila nielen USA, ale celý svet. „Platobná neschopnosť by bola ekonomickou a finančnou katastrofou. Svete nikdy nepochyboval o tom, že Amerika spláca svoje dlhy včas a v plnej výške. To je základný princíp moderných financií,“ zdôraznila ministerka financií Janet Yellenová.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Pre obavy z blížiacej sa platobnej neschopnosti sa prezident Joe Biden rozhodol skrátiť svoju cestu do Ázie. Zúčastní sa samitu krajín G7 v Japonsku, avšak svoje plánované návštevy Papuy-Novej Guiney a Austrálie zrušil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *