Čína nariadila zahraničným veľvyslanectvám odstrániť proukrajinské plagáty

ukraine g8ca93dd2b 1920

Čínska vláda zaslala viacerým veľvyslanectvám a medzinárodným organizáciám oznámenie, v ktorom ich žiada, aby zo svojich priestorov odstránili nevhodné nápisy, informovala v utorok japonská tlačová agentúra. Žiadosť sa pravdepodobne týka proukrajinských plagátov, ktoré vystavili veľvyslanectvá Kanady, Poľska a Nemecka.

V memorande sa podľa agentúry Kyodo News žiada, aby zahraničné misie nevyužívali vonkajšie steny svojich budov na „politickú propagandu“ a aby „nevyvolávali konflikty medzi štátmi“. Čínske ministerstvo zahraničných vecí ho údajne zaslalo 10. mája.

Oznámenie tiež informovalo adresátov, že sú „povinní dodržiavať čínske zákony a predpisy“. Nič však nenaznačovalo, že by Čína ustúpila od zásady diplomatickej imunity, ktorá bola ustanovená Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch z roku 1961.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Viaceré západné veľvyslanectvá vyvesili plagáty s vyhlásením, že „stoja pri Ukrajine“ v čínštine a angličtine. Pozornosť spravodajských fotografov upútala najmä kanadská expozícia. Niektoré veľvyslanectvá tiež vyvesili vlajku „dúhového pokroku“ na podporu LGBT.

Podľa agentúry Kjódó požiadavka Pekingu údajne „vyvolala odpor“ na západných veľvyslanectvách. Jeden z európskych diplomatov uviedol, že táto požiadavka nemá „žiadne rozumné odôvodnenie“ a že ich veľvyslanectvo jej nevyhovie. Žiadny z týchto znakov zatiaľ nepadol.

Vláda v Pekingu odoláva tlaku USA a ich spojencov, aby sa postavila na stranu Západu proti Rusku, a vyzýva na mierové ukončenie nepriateľských akcií, ktoré sa vystupňovali vo februári 2022. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin v utorok na dennom tlačovom brífingu uviedol, že USA by sa mali „zamyslieť nad svojou zodpovednosťou v otázke Ukrajiny a prestať nútiť ostatné krajiny, aby si vybrali stranu, a očierňovať ostatných“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Sme presvedčení, že väčšina krajín by chcela vidieť mierové riešenie ukrajinskej krízy namiesto ďalšieho predaja zbraní a akcií, ktoré podnecujú oheň, ako to robia USA,“ dodal Wang.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *