Aplikácia na báze ChatGPT, ktorá pomáha nevidiacim „vidieť“ svet okolo seba

Untitled 2 2
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Dalo by sa povedať, že sme ešte len v začiatkoch nevyhnutného šírenia aplikácií, doplnkov a nástrojov ChatGPT na automatizáciu otravných každodenných úloh.

Niektoré bystré hlavy však už nachádzajú zaujímavé spôsoby využitia revolučného chatbota s umelou inteligenciou (AI) od OpenAI, okrem plagiovania esejí, posielania kvetnatých e-mailov a otázok, či existuje Boh.

Napríklad aplikácia pre slabozrakých a nevidiacich s názvom Be My Eyes.

Zakladateľ Hans Jørgen Wiberg, ktorý je sám slabozraký, vyvinul túto myšlienku v roku 2012 ako spôsob, ako získať vizuálnu pomoc, keď bol sám, a teraz využíva technológiu, ktorá stojí za ChatGPT.

Ako to funguje?

Aplikácia, ktorá bola spustená v roku 2015, funguje tak, že spája slabozrakých alebo nevidiacich ľudí so zrakovo postihnutými dobrovoľníkmi, ktorí fungujú ako ich „oči“ prostredníctvom videohovoru.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Blízko slovenských hraníc bolo zemetrasenie. Dosiahlo silu 3,2

Okrem 6,4 milióna vidiacich dobrovoľníkov sa aplikácia teraz môže pochváliť pol miliónom nevidiacich a slabozrakých používateľov, ktorí testujú „virtuálneho dobrovoľníka“ využívajúceho ChatGPT.

To znamená, že používatelia môžu odfotiť fotografiu pomocou svojho telefónu, poslať ju cez aplikáciu a okamžite si ju nechať opísať do pôsobivých detailov.

Virtuálny pomocník môže dokonca navrhnúť recepty na prípravu na základe obrázkov obsahu chladničky používateľa.

„Používam ju pomerne pravidelne, možno raz alebo dvakrát týždenne,“ povedal Jesper Holten, používateľ aplikácie Be My Eyes, ktorý je úplne nevidiaci.

„Býva to v každodenných situáciách, napríklad keď varím jedlo a chcem sa pozrieť na konzervy, najmä pri konzervách a plechovkách s potravinami môže byť veľmi ťažké zistiť, čo v nich je.“

Používanie služby ChatGPT na živý videostreaming

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Putin sa musí smiať. Trumpovi praskli nervy na Zelenského! Má toho už dosť

Wiberg hovorí, že začiatkom februára ich oslovila spoločnosť OpenAI, aby pomohli spustiť nový generátor obrázkov na text tohto začínajúceho podniku.

„Odvtedy som naozaj ťažko spal, pretože si myslím, že existuje toľko možností, kam by sa to mohlo posunúť,“ povedal.

Jednou z lákavých možností, ktoré mu nedajú spať, je možná integrácia ChatGPT do živého videoprenosu, čím by sa potenciálne otvoril svet prístupnosti pre ľudí so slabým zrakom.

Holten je nadšený najmä vyhliadkou, že bude môcť samostatne objavovať nové miesta.

„Chcem mať istú úroveň dôvery, ktorú v neznámych priestoroch nemusím mať, a ak mi technológia umelej inteligencie pomôže pri získavaní alebo opätovnom získavaní tejto úrovne dôvery, bude to naozaj niečo,“ povedal.

Virtuálny dobrovoľník je zatiaľ stále v uzavretom beta testovaní a nie je k dispozícii na široké použitie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Toto je mierový plán pre Ukrajinu. Má 16 bodov a ukázali ho Putinovi

Wiberg je tiež neoblomný, že v dohľadnej dobe neplánujú opustiť svojich vidiacich dobrovoľníkov.

Vývojári sú však už teraz nadšení možnosťami.

„Myslím, že existuje veľa prípadov použitia, pri ktorých môžete mať pocit, že niekoho zaťažujete, kvôli niečomu, čo sa zdá byť nedôležité,“ povedal Jesper Hvirring Henriksen, technický riaditeľ spoločnosti Be My Eyes.

„Existuje veľa dôležitých prípadov použitia a možno by som nemal zaberať čas dobrovoľníka niečím, čo sa zdá ako hlúpa maličkosť. Alebo možno i == je len pondelok ráno, je skoro ráno. Nemáte práve teraz chuť rozprávať sa s človekom. Vo všetkých týchto prípadoch môžete teraz jednoducho použiť umelú inteligenciu a rozprávate sa s počítačom,“ dodal.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *