NATO uskutoční najväčšie letecké cvičenie. Cvičiť sa ide útok Ruska, USA sem donesú, čo ešte nikdy

nato cvicenie

V júni sa uskutoční doteraz najväčšie letecké cvičenie NATO známe pod názvom Air Defender, ktorého sa zúčastní 220 lietadiel a 10 000 príslušníkov z 24 krajín.

Cvičenie bude zahŕňať masívne nasadenie lietadiel z americkej Národnej leteckej gardy, ktorá má za úlohu brániť vlasť, ale udržiava aj jednotky na „rýchlu mobilizáciu počas vojny“, uvádza Defense One.

Cvičenie bude znamenať najväčšie nasadenie vzdušných síl USA v Európe v rámci cvičenia NATO od založenia aliancie v roku 1949.

Cvičenie má simulovať, čo by USA museli urobiť, ak by sa vojna na Ukrajine rozšírila na územie NATO.

„Teraz ide o rýchle zostavenie aliancie s dôveryhodnými silami, aby sme sa uistili, že ak Rusko niekedy vkročí na hranice NATO, sme pripravení vyraziť,“ povedal generálporučík Michael Loh, šéf Národnej leteckej gardy. „Budeme brániť každý centimeter.“

Cvičenie sa uskutoční od 12. do 23. júna a bude sa tiahnuť od Islandu po Rumunsko, pričom väčšina letov sa uskutoční nad Nemeckom a Severným morom.

Masívna ukážka sily je jasným odkazom Rusku a prichádza v čase, keď USA a NATO zvyšujú podporu svojej zástupnej vojny proti Moskve na Ukrajine.

Na cvičení sa zúčastní aj Fínsko, ktoré v utorok formálne vstúpilo do NATO. Prijatím Fínska NATO viac ako zdvojnásobilo svoje územie na hranici s Ruskom, teda v regióne, ktorý sa teraz bude nevyhnutne ďalej militarizovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *