Arabské krajiny sa začínajú vzďaľovať od vplyvu USA a nadväzujú kontakty s krajinami BRICS

blizky vychod brics
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Partneri USA na Blízkom východe sa začínajú vzďaľovať od amerického vplyvu v súvislosti s úsilím o stabilizáciu regiónu, čo môže Washington znepokojovať, povedal bývalý veľvyslanec USA v Saudskej Arábii Chas Freeman.

Saudská Arábia nedávno podnikla diplomatické kroky na rozmrazenie vzťahov s Iránom, Sýriou a Hamasom, zatiaľ čo Bahrajn a Katar súhlasili s obnovením diplomatických vzťahov. V polovici apríla pricestoval do Saudskej Arábie sýrsky minister zahraničných vecí Fajsal Mekdád, čo bola jeho prvá návšteva tejto krajiny od roku 2011, aby rokoval o úsilí dosiahnuť možné politické riešenie krízy.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok na pôde OSN uviedol, že svet musí zvýšiť úsilie o dosiahnutie politického riešenia a stabilizáciu konfliktných oblastí na Blízkom východe viac ako kedykoľvek predtým, keďže región prechádza hlbokou transformáciou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenskému sa to nebude páčiť. Trump chce dať Putinovi veľký kus Ukrajiny

Lavrov tiež povedal, že na vyriešenie palestínsko-izraelskej krízy je potrebný multilaterálny prístup namiesto toho, čo nazval „deštruktívnym“ jednostranným konaním USA a EÚ, ktoré poškodilo blízkovýchodný mierový proces.

„Krajiny západnej Ázie sa začínajú považovať za členov toho, čo [ruský politológ] Sergej Karaganov nazval ‚svetovou väčšinou‘, a dištancujú sa od Spojených štátov,“ povedal Freeman. „To všetko predstavuje oslabenie amerického vplyvu, čo Washington prirodzene znepokojuje.“

Freeman dodal, že východná časť arabského sveta bola dlho podriadená vonkajším mocnostiam, ale teraz sa nachádza uprostred vlastného usporiadania regionálnych vzťahov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Záplavy v Taliansku sú brutálne. Voda berie všetko, prepadávajú sa cesty

„Jeho hlavní aktéri sa prvýkrát od Napoleonovej invázie do Egypta v roku 1798 chopili kontroly nad vlastným osudom a hľadajú vlastné odpovede na problémy svojho regiónu,“ povedal Freeman.

Podľa Freemana Blízky východ teraz vedú asertívne nezávislí lídri, ktorí sa sami rozhodli, ako najlepšie poslúžia svojim národným záujmom, a nereagujú dobre na snahy zvonka diktovať politiku v regióne.

„Títo lídri sa tvrdo naučili, že použitie sily a tajných akcií nielenže vyrieši len málo problémov, ale často je nákladné a kontraproduktívne,“ povedal Freeman. „Výsledkom je hľadanie mieru a stability medzi krajinami regiónu bez ohľadu na názory Spojených štátov a bývalých koloniálnych mocností.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rusi sa vyhrážajú štyrom krajinám Európy: Budete trpieť!

Stredovýchodné krajiny, povedal Freeman, rozširujú svoje kontakty s rastúcimi a obnovujúcimi sa mocnosťami, ako sú Čína, India, Brazília a Rusko, a prostredníctvom identifikácie s inštitúciami po skončení studenej vojny, ako sú BRICS a Šanghajská organizácia spolupráce, čo znamená zaujatie nezúčastneného postoja v otázkach medzi vonkajšími veľmocami, ako je spor medzi Spojenými štátmi, Ruskom a Čínou.

Freeman je americký diplomat na dôchodku a spisovateľ, ktorý počas 30 rokov pôsobil v americkej zahraničnej službe a na ministerstvách zahraničných vecí a obrany v rôznych funkciách.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *