Astronómovia v novom podrobnom atlase hviezd objavili „objekty, ktoré ešte nikto nikdy nevidel“, píše portál The Independent.
Objekty našli vedci, ktorí poskladali viac ako milión snímok z astronomického ďalekohľadu Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy (Vista) Európskeho južného observatória a poskladali ich do rozsiahlej mozaiky.
Tento atlas hviezd zobrazuje mladé hviezdy v čase ich zrodu, obklopené hustými mrakmi prachu.
Okrem toho, že tieto pozorovania vytvárajú veľkolepé zábery, mohli by vedcom pomôcť vyriešiť záhady zrodu hviezd.
„Na týchto snímkach môžeme odhaliť aj tie najslabšie zdroje svetla, ako sú hviezdy oveľa menej hmotné ako Slnko, a odhaliť tak objekty, ktoré ešte nikto nikdy nevidel,“ hovorí Stefan Meingast, astronóm z Viedenskej univerzity v Rakúsku a hlavný autor novej štúdie.
„To nám umožní pochopiť procesy, ktoré premieňajú plyn a prach na hviezdy.“
Hviezdy vznikajú, keď sa oblaky plynu a prachu rozpadajú pod vlastnou gravitáciou. Tie isté mračná však znamenajú, že tento proces je ťažké pozorovať a mnohé z neho zostáva neznáme – napríklad koľko hviezd môže vzniknúť z jedného mračna a koľko z nich získa vlastné planéty.
Aby astronómovia mohli tento proces lepšie pozorovať, použili teleskop Európskeho južného observatória na zachytenie svetla z vnútra tohto prachu v infračervenej oblasti. Pomocou týchto infračervených vlnových dĺžok vedci dokážu zviditeľniť to, čo je bežne skryté pred zrakom.
Počas piatich rokov skúmali päť blízkych oblastí, v ktorých sa tvoria hviezdy, a zozbierali viac ako milión snímok. Potom ich zlepili do veľkej mozaiky, aby bolo možné detailne si pozrieť celú krajinu.
Keďže oblasti boli pozorované viackrát počas pomerne dlhého obdobia, atlas ukazuje nielen rozmiestnenie hviezd, ale aj ich pohyb, a mohol by pomôcť astronómom zistiť, ako mladé hviezdy cestujú. Údaje môžu ukázať, ako mladé hviezdy opúšťajú svoje materské mračná a čo sa s nimi pri tom deje.
Poslúžia tiež ako základ pre ďalšiu prácu vrátane pozorovaní z extrémne veľkého teleskopu ESO, ktorý sa práve stavia. „ELT nám umožní priblížiť špecifické oblasti s nevídanými detailmi, čo nám poskytne doteraz nevídaný detailný pohľad na jednotlivé hviezdy, ktoré sa tam práve formujú,“ povedal Meingast.