Babička ukázala, ako vie šetriť mesačne peknú sumu peňazí. Naučte sa jej triky

babicka

Vedieť dobre hospodáriť s peniazmi nie je v dnešnej dobe žiadna hračka. Rastúce ceny a inflácia si vyberajú svoju daň, a preto je šetrenie nevyhnutnosťou. Ako to robiť efektívne? Ukazuje sa, že naše babičky a mamy sú v tejto oblasti skutočnými majsterkami.

Slovo šetrenie sa veľmi často spája s určitým obmedzením, pretože aby ste mohli šetriť, musíte sa niečoho vzdať. To však nie je pravda, pretože na odloženie slušnej sumy stačí len pohnúť hlavou. Ostré škrty v domácom rozpočte nám nikdy nevyjdú a je dôležité, čo ušetriť a čo minúť.

Ako začať šetriť?

Naše staré mamy a neskôr matky sa často neoháňali luxusom, čo znamenalo, že museli počítať každý zarobený cent. Niet sa čomu čudovať, veď museli vyrásť a potom žiť v ťažkých časoch. Naša realita tiež nie je pestrá, čo spôsobuje, že mnohí ľudia nedokážu plánovať svoje výdavky. Šetrenie vodou a energiou je nevyhnutné, ale čo s ostatnými peniazmi?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zapichnite stonku tejto rastliny do zemiaka. Takto sa krásne rozmnoží

Žijeme v dobe konzumu, keď máme na dosah ruky všetko, čo nebolo dostupné predchádzajúcim generáciám. Preto mnohí ľudia, ak niečo potrebujú, jednoducho si to kúpia a majú to. Okrem toho sme často bombardovaní rôznymi reklamami a akciami, ktoré nie sú až také atraktívne, ale ťažko im odolať. Neplánované výdavky sú najhorším nepriateľom šetrenia a šetriť sa dá aj bez toho, aby sme sa museli obetovať.

Účinné spôsoby šetrenia

Ani si neuvedomujeme, ako sa malé zmeny v našom živote premietnu do jednoduchých úspor. V mnohých oblastiach života zabúdame, že je možné kúpiť alebo urobiť niečo lacnejšie. Prvým krokom k šetreniu je nákup oblečenia, ktorého cena sa tiež zvýšila. V minulosti si ich ženy šili a opravovali samy, aby ušetrili. Dnes stačí zájsť do secondhandu a nájsť módne a nezvyčajné skvosty za babku, vďaka čomu môžeme veľa ušetriť.

To isté platí aj pre iné predmety alebo pomôcky, ktoré sa pokazia, namiesto toho, aby sme ich hneď vyhodili do koša, je oveľa lepšie ich opraviť. Nemá zmysel zbavovať sa niečoho, čo sa ešte dá zachrániť. S nakupovaním súvisí aj jedna dôležitá rada, ktorá nám šetrenie spríjemní. Predtým, ako minieme nejaké peniaze na konkrétnu vec, je dôležité zvážiť, či ju naozaj potrebujeme. Impulzívne nakupovanie a nakupovanie pre radosť nielenže zruinuje vaše financie, ale môže vás aj priviesť k shopaholizmu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Pri nákupoch je lepšie kupovať viac výrobkov, za nižšiu cenu a robiť si zásoby. Rovnako je to aj s jedlom a varením, teda s vlastnou prípravou jedál. Takto môžeme vyčarovať chutné jedlá aj niekoľko dní dopredu. Do tejto kategórie patria aj čistiace prostriedky, ktoré sú veľmi drahé, a aj na nich môžete ušetriť. Stačí, ak si z čistiacich prostriedkov, ktoré máte doma k dispozícii, vyrobíte vlastné čistiace prípravky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *