Biden povolil Ukrajine útočiť na Rusko raketami dlhého doletu. Putin bude šalieť

zelensky biden
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Prezident Spojených štátov Joe Biden krátko pred ukončením svojho funkčného obdobia povolil Ukrajine používať americké rakety dlhého doletu na cielené útoky na ruskom území.

Tento krok predstavuje významný posun v politike USA voči rusko-ukrajinskému konfliktu. Podľa informácií denníka The New York Times (NYT) sa táto zmena týka nasadenia zbraní v Kurskej oblasti, kde ruskí vojaci spolupracujú s jednotkami Severnej Kórey.

Zásadný obrat vo vojenskej podpore Ukrajine

Bidenovo rozhodnutie podľa NYT prichádza len dva mesiace pred nástupom Donalda Trumpa do prezidentského úradu. Trump počas svojej kampane sľúbil, že konflikt na Ukrajine ukončí diplomatickými prostriedkami. Bidenov krok tak môže byť interpretovaný ako symbolický prejav podpory Ukrajine na záver jeho prezidentského mandátu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Do Európy mieri extrémna búrka Darragh. Takto zasiahne kontinent

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledných mesiacoch naliehal na svojich západných partnerov, aby poskytli zbrane, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť priebeh vojny. „Potrebujeme nielen rozhodnosť, ale aj prostriedky na zastavenie ruského vzdušného teroru. Rakety dlhého doletu sú kľúčom k spravodlivému mieru,“ vyhlásil Zelenskyj v septembri na americkej základni Ramstein.

Spolupráca Ruska so Severnou Kóreou ako spúšťač

Hlavným dôvodom povolenia používať rakety na ruskom území je spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom. Severokórejskí vojaci údajne operujú po boku ruských jednotiek v Kurskej oblasti a už sa stretli s ukrajinskými silami, tvrdí Kyjev. Táto eskalácia spolupráce podľa analytikov zvyšuje bezpečnostné riziká nielen pre Ukrajinu, ale aj pre jej západných spojencov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Putinova dcéra ušla z Ruska a toto povedala o svojom otcovi. Tie slová ho musia mrzieť

Americké rakety dlhého doletu sú doteraz najvýznamnejším príspevkom USA do vojenskej pomoci Ukrajine. Tento krok môže výrazne ovplyvniť dynamiku bojov, no zároveň predstavuje riziko eskalácie konfliktu s Ruskom.

Reakcie a možné dôsledky

Bidenovo rozhodnutie vyvoláva otázky o budúcnosti americkej zahraničnej politiky pod vedením nového prezidenta. Donald Trump, ktorý nastúpi do úradu v januári, opakovane vyhlásil, že chce zmierniť napätie s Ruskom a hľadať cestu k diplomatickému riešeniu. Biden však svojím krokom zanecháva odkaz o pevnom postoji USA voči agresii Moskvy.

Politológovia upozorňujú, že Bidenovo rozhodnutie by mohlo ovplyvniť nielen priebeh vojny, ale aj postoj ďalších západných krajín k poskytovaniu vojenskej pomoci Ukrajine. Rovnako však hrozí, že Moskva použitie amerických zbraní na vlastnom území bude vnímať ako ďalšiu provokáciu zo strany NATO.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Kalifornii udrelo silné zemetrasenie. Hrozí tsunami

V skratke

Prezident Joe Biden schválil použitie amerických rakiet dlhého doletu na ruskom území, čím reagoval na spoluprácu Ruska so Severnou Kóreou. Tento krok má podporiť Ukrajinu v jej obrane a ukončení vojny, no zároveň predstavuje riziko zvýšenej eskalácie konfliktu. Ako sa k tejto situácii postaví nastupujúci prezident Donald Trump, ukáže až budúcnosť.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *