Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prehľadáva prázdninový dom prezidenta USA Joea Bidena v Delaware. Jeho právnik to potvrdil médiám. Vyhľadávanie súvisí s predchádzajúcim objavením utajovaných dokumentov.
Táto prehliadka, ako aj najmenej dve ďalšie na miestach spojených s prezidentom, sa uskutočnili v spolupráci s Bidenom a jeho právnym tímom. Nie je jasné, či sa v dovolenkovom dome na pláži našli nejaké dokumenty.
„Ministerstvo spravodlivosti dnes s plnou podporou a spoluprácou prezidenta vykonáva prehliadku jeho domu v Rehobothe v štáte Delaware,“ uviedol Bidenov osobný právnik Bob Bauer. „Oddelenie sa v záujme bezpečnosti a integrity operácií snažilo uskutočniť túto operáciu bez verejného oznámenia a my sme súhlasili so spoluprácou,“ dodal.
Podrobnosti o výsledkoch stredajšieho pátrania Bauer zverejní neskôr.
Dokumenty nájdené u Bidena v novembri a tiež v januári tohto roku, ktoré mal odovzdať po odchode z funkcie viceprezidenta USA. Túto funkciu zastával za prezidenta Baracka Obamu v rokoch 2009 až 2017. Zákony USA stanovujú, že všetky prezidentské a viceprezidentské dokumenty musia byť odovzdané Národnému archívu.
Dokumenty sa našli aj o bývalom prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho viceprezidentovi Mikeovi Penceovi.
Spojené štáty opäť obvinili Rusko z ohrozovania najnovšej dohody, ktorá upravuje dva najväčšie jadrové arzenály na svete – jadrovej zmluvy New START.
Bidenova administratíva tento týždeň uviedla, že Rusko odmieta povoliť obnovenie inšpekcií na mieste, ktoré sú ústredným bodom ustanovenia zmluvy, podľa ktorého obe strany musia zabezpečiť, aby druhá strana dodržiavala ustanovenia zmluvy.
„Odmietnutie Ruska uľahčiť inšpekčné činnosti bráni Spojeným štátom vo výkone dôležitých zmluvných práv a ohrozuje životaschopnosť americko-ruskej kontroly jadrových zbraní,“ uviedlo v utorok ministerstvo zahraničných vecí.
Nový START sa všeobecne považuje za poslednú hranicu veľmi potrebnej spolupráce medzi USA a Ruskom, ktorá je obzvlášť dôležitá v súvislosti s vojnou na Ukrajine a po krachu iných zmlúv z čias neskorej studenej vojny, ako sú už nefunkčné zmluvy INF a Open Skies.
Agentúra Associated Press zhrnula časovú os takto: „Inšpekcie amerických a ruských vojenských zariadení v rámci zmluvy New START boli v marci 2020 pozastavené oboma stranami z dôvodu šírenia koronavírusu.“
Následne „americko-ruský výbor, ktorý dohliada na vykonávanie zmluvy, naposledy zasadal v októbri 2021, ale Rusko potom v auguste 2022 jednostranne pozastavilo spoluprácu s ustanoveniami zmluvy o inšpekciách na protest proti podpore Ukrajiny zo strany USA.“
V novom vyhlásení USA vyzvali Rusko, aby sa vrátilo ku kľúčovým bezpečnostným opatreniam v oblasti inšpekcií: „Je to o to dôležitejšie v čase napätia, keď sú bezpečnostné opatrenia a jasnosť najdôležitejšie,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.
Pozícia USA v reakcii na sťažnosť Ruska, že úplné dodržiavanie podmienok zmluvy bolo poškodené a znemožnené v dôsledku sankcií USA, vrátane cestovných obmedzení, uvalených na ruských predstaviteľov, bola predtým vyjadrená takto: „Sankcie a reštriktívne opatrenia USA uvalené v dôsledku vojny Ruska proti Ukrajine sú plne kompatibilné“ so zmluvou New START.
Obe strany vyjadrili ochotu vyhnúť sa eskalácii v obavách, že by sa jadrové mocnosti mohli dostať do priameho konfliktu.