BRICS+ môže ukončiť dominanciu dolára, tvrdí bývalý poradca Bieleho domu

brics skupina rusko cina

Podľa Joea Sullivana, bývalého osobitného poradcu Rady ekonomických poradcov Bieleho domu, čelí americký dolár rastúcej výzve zo strany krajín BRICS v dôsledku plánovaného rozširovania tohto bloku a úsilia o podporu používania národných mien v obchode medzi jeho členmi.

V článku pre časopis Foreign Policy uverejnenom začiatkom tohto týždňa Sullivan naznačil, že BRICS pravdepodobne zbaví dolár jeho hegemónie v globálnom obchode, aj keď nebude mať jednotnú menu.

BRICS v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, ale v januári tohto roku sa k nim pridajú Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Podľa odhadov bude táto rozšírená skupina, ktorú Sullivan označuje ako BRICS+, do roku 2040 predstavovať takmer polovicu svetového HDP.

„BRICS+ môže preniesť hospodársku štátnosť globálneho Juhu z 20. do 21. storočia… V 21. storočí môžu nezápadné hospodárske bloky, ako je BRICS+, získať vplyv na Západ… Ropné embargá 20. storočia sa môžu zdať pasé, dokonca malicherné v porovnaní s obchodnými a finančnými opatreniami 21. storočia, ktoré by teraz teoreticky mohol riadiť BRICS+,“ hovorí Sullivan.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sú tento rok najdrahšie mestá na svete. Boli ste tam?

Poznamenáva, že traja z pôvodných členov bloku – Brazília, Čína a Rusko – sú významnými vývozcami drahých kovov a vzácnych zemín. Pridaním Egypta, Etiópie a Saudskej Arábie – troch krajín, ktoré obklopujú Suezský prieplav, kľúčovú obchodnú tepnu – získa blok vplyv na 12 % svetového obchodu. Saudská Arábia, Irán a Spojené arabské emiráty, ktoré sú hlavnými vývozcami fosílnych palív, dodajú skupine väčšiu váhu na komoditných trhoch.

Okrem toho Saudská Arábia vlastní americké štátne dlhopisy v hodnote viac ako 100 miliárd USD, čo „rozširuje ekonomický vplyv, ktorým disponuje BRICS+ v oblasti finančných podielov,“ hovorí Sullivan.

Krajiny BRICS medzitým aktívne podporujú aj používanie národných mien vo vzájomnom obchode a na samite v auguste budúceho roka dokonca naznačili možnosť zavedenia novej jednotnej obchodnej meny. Hoci je takáto mena ešte len v štádiu vývoja, Sullivan tvrdí, že BRICS+ má silu zvrhnúť dominanciu amerického dolára aj bez nej.

„Národy BRICS+ nemusia čakať na spoločnú obchodnú menu… skôr, ako sa rozohrajú svojou novo rozšírenou ekonomickou demolačnou guľou na dolár. Štáty BRICS+ dokonca ani nemusia nevyhnutne mať spoločnú obchodnú menu, aby odštiepili doménu kráľa dolára. Ak by BRICS+ požadoval, aby ste každému členovi platili v jeho vlastnej národnej mene, aby ste mohli obchodovať s ktorýmkoľvek z nich, úloha dolára vo svetovej ekonomike by klesla,“ uviedol Sullivan s tým, že keď sa tak stane, „na význame by získali rôzne meny“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Elektromobily majú takmer o 80 % viac problémov ako bežné benzínové autá

Ekonóm poznamenal, že zemeguľa je vo všeobecnosti „teraz oveľa zrelšia na de-dolarizáciu, než bola ešte pred šiestimi mesiacmi“, a to v dôsledku „tektonických zmien“ v čínskej ekonomike a vo Washingtone. Sullivan sa domnieva, že nedávne spomalenie hospodárskeho rastu Číny „znamená vyváženejší BRICS“, ktorý „dôveryhodnejšie slúži spoločným záujmom než záujmom dominantnej Číny“. Medzitým tiež poznamenal, že v samotnom Washingtone narastá skepsa, pokiaľ ide o to, ako veľmi sa hegemónia dolára zhoduje s národnými záujmami USA.

„Fámy o smrti dolára ako globálnej rezervy boli možno v období pred augustovým samitom [krajín BRICS v Johannesburgu] prehnané. Tentoraz však zvesti o jeho smrti nemusia byť prehnané,“ uzatvára Sullivan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *