Podľa Joea Sullivana, bývalého osobitného poradcu Rady ekonomických poradcov Bieleho domu, čelí americký dolár rastúcej výzve zo strany krajín BRICS v dôsledku plánovaného rozširovania tohto bloku a úsilia o podporu používania národných mien v obchode medzi jeho členmi.
V článku pre časopis Foreign Policy uverejnenom začiatkom tohto týždňa Sullivan naznačil, že BRICS pravdepodobne zbaví dolár jeho hegemónie v globálnom obchode, aj keď nebude mať jednotnú menu.
BRICS v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, ale v januári tohto roku sa k nim pridajú Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Podľa odhadov bude táto rozšírená skupina, ktorú Sullivan označuje ako BRICS+, do roku 2040 predstavovať takmer polovicu svetového HDP.
„BRICS+ môže preniesť hospodársku štátnosť globálneho Juhu z 20. do 21. storočia… V 21. storočí môžu nezápadné hospodárske bloky, ako je BRICS+, získať vplyv na Západ… Ropné embargá 20. storočia sa môžu zdať pasé, dokonca malicherné v porovnaní s obchodnými a finančnými opatreniami 21. storočia, ktoré by teraz teoreticky mohol riadiť BRICS+,“ hovorí Sullivan.
Poznamenáva, že traja z pôvodných členov bloku – Brazília, Čína a Rusko – sú významnými vývozcami drahých kovov a vzácnych zemín. Pridaním Egypta, Etiópie a Saudskej Arábie – troch krajín, ktoré obklopujú Suezský prieplav, kľúčovú obchodnú tepnu – získa blok vplyv na 12 % svetového obchodu. Saudská Arábia, Irán a Spojené arabské emiráty, ktoré sú hlavnými vývozcami fosílnych palív, dodajú skupine väčšiu váhu na komoditných trhoch.
Okrem toho Saudská Arábia vlastní americké štátne dlhopisy v hodnote viac ako 100 miliárd USD, čo „rozširuje ekonomický vplyv, ktorým disponuje BRICS+ v oblasti finančných podielov,“ hovorí Sullivan.
Krajiny BRICS medzitým aktívne podporujú aj používanie národných mien vo vzájomnom obchode a na samite v auguste budúceho roka dokonca naznačili možnosť zavedenia novej jednotnej obchodnej meny. Hoci je takáto mena ešte len v štádiu vývoja, Sullivan tvrdí, že BRICS+ má silu zvrhnúť dominanciu amerického dolára aj bez nej.
„Národy BRICS+ nemusia čakať na spoločnú obchodnú menu… skôr, ako sa rozohrajú svojou novo rozšírenou ekonomickou demolačnou guľou na dolár. Štáty BRICS+ dokonca ani nemusia nevyhnutne mať spoločnú obchodnú menu, aby odštiepili doménu kráľa dolára. Ak by BRICS+ požadoval, aby ste každému členovi platili v jeho vlastnej národnej mene, aby ste mohli obchodovať s ktorýmkoľvek z nich, úloha dolára vo svetovej ekonomike by klesla,“ uviedol Sullivan s tým, že keď sa tak stane, „na význame by získali rôzne meny“.
Ekonóm poznamenal, že zemeguľa je vo všeobecnosti „teraz oveľa zrelšia na de-dolarizáciu, než bola ešte pred šiestimi mesiacmi“, a to v dôsledku „tektonických zmien“ v čínskej ekonomike a vo Washingtone. Sullivan sa domnieva, že nedávne spomalenie hospodárskeho rastu Číny „znamená vyváženejší BRICS“, ktorý „dôveryhodnejšie slúži spoločným záujmom než záujmom dominantnej Číny“. Medzitým tiež poznamenal, že v samotnom Washingtone narastá skepsa, pokiaľ ide o to, ako veľmi sa hegemónia dolára zhoduje s národnými záujmami USA.
„Fámy o smrti dolára ako globálnej rezervy boli možno v období pred augustovým samitom [krajín BRICS v Johannesburgu] prehnané. Tentoraz však zvesti o jeho smrti nemusia byť prehnané,“ uzatvára Sullivan.
redakcia Plénum.sk