BRICS podľa všetkého ekonomicky prekoná krajiny G7 pod vedením USA

co je to brics

Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 stratí svoje prvenstvo v rámci svojho podielu na hospodárskom výkone planéty.

Očakáva sa, že členovia skupiny BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – tento rok predstihnú skupinu G7 pod vedením USA, pokiaľ ide o ich podiel na svetovom hospodárskom raste, uviedla v pondelok agentúra Bloomberg.

Podľa výpočtov agentúry, ktoré vychádzajú z najnovších údajov MMF, sa krajiny BRICS budú podieľať na svetovom raste 32,1 % v porovnaní s 29,9 % v skupine G7.

Skupina (G7), ktorú tvoria USA, Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko, sa dlhodobo považuje za najvyspelejší hospodársky blok krajín planéty. Rusko bolo jej členom až do roku 2014, keď bolo vylúčené v dôsledku následkov Západom podporovaného prevratu na Ukrajine na Majdane.

V správe sa uvádza, že v roku 2020 boli príspevky krajín BRICS a G7 k celosvetovému hospodárskemu rastu rovnaké. Odvtedy sa výkonnosť bloku vedeného Západom znižuje. Predpokladá sa, že do roku 2028 sa príspevok krajín G7 k svetovému hospodárstvu zníži na 27,8 %, zatiaľ čo príspevok krajín BRICS bude predstavovať 35 %.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Z výpočtov agentúry Bloomberg vyplýva, že Čína bude v nasledujúcich piatich rokoch najväčším prispievateľom k celosvetovému rastu, pričom jej podiel bude dvojnásobný v porovnaní s USA. Očakáva sa, že podiel Číny na globálnej expanzii HDP bude do roku 2028 predstavovať 22,6 % celkového svetového rastu, napísal portál. Predpokladá sa, že India sa na celosvetovom HDP bude podieľať 12,9 %.

„Celkovo sa očakáva, že 75 % globálneho rastu sa sústredí do 20 krajín a viac ako polovica do štyroch najväčších: Čína, India, USA a Indonézia. Zatiaľ čo krajiny skupiny siedmich krajín budú tvoriť menší podiel, Nemecko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa považujú za desať najväčších prispievateľov,“ napísal portál.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Nedávna makroekonomická štúdia britskej spoločnosti zistila, že rozdiel medzi týmito dvoma skupinami, pokiaľ ide o globálnu ekonomickú váhu, by sa mal naďalej zväčšovať. Analytici poznamenali, že Čína a India zaznamenávajú silný hospodársky rast a o vstup do BRICS majú záujem ďalšie krajiny.

Začiatkom tohto roka ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že „viac ako tucet“ krajín prejavilo záujem o vstup do BRICS vrátane Alžírska, Argentíny, Bahrajnu, Bangladéša, Indonézie, Iránu, Egypta, Mexika, Nigérie, Pakistanu, Sudánu, Sýrie, Turecka, Spojených arabských emirátov a Venezuely. Saudská Arábia, Egypt a Bangladéš získali podiel v Novej rozvojovej banke, ktorá je financujúcou organizáciou BRICS.

Minulý rok krajiny BRICS navrhli vytvorenie vlastnej meny s cieľom odkloniť sa od amerického dolára a eura pri vzájomných transakciách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *