Briti sa chvália svojimi jadrovými zbraňami: Spôsobíme nevýslovné škody nepriateľovi

atomova bomba vybuch
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Londýn – Spojené kráľovstvo by sa podľa britského ministra obrany Johna Healeyho nemalo hanbiť za svoju schopnosť jadrového odstrašenia. Healey v rozhovore pre denník The Times zdôraznil, že britský jadrový arzenál predstavuje najvyššiu formu obrany proti potenciálnym hrozbám a jeho existencia má slúžiť ako varovanie každému protivníkovi.

„Je to najvyššia záruka voči akémukoľvek potenciálnemu nepriateľovi. Máme schopnosť spôsobiť im nevýslovné škody, ak by nás napadli,“ uviedol Healey.

Tento výrok predstavuje významný posun v rétorike britských predstaviteľov. Doterajší ministri obrany sa totiž vyjadrovaniu k jadrovému arzenálu väčšinou vyhýbali. Healey však hovorí otvorene a tvrdí, že Spojené kráľovstvo by malo stáť pevne za svojou schopnosťou jadrového odstrašenia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Pápež mal tajne finančne pomáhať Ukrajine. Odtajniť to mohli až teraz

„Niekedy sme až príliš britskí, pokiaľ ide o naše jadrové kapacity,“ poznamenal. Podľa neho sú britské ponorky vybavené jadrovými hlavicami síce nenápadné a tiché, no nepretržite chránia krajinu 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Výzva Francúzsku a reakcia na Putinove hrozby

Healey zároveň vyzval Francúzsko, aby sa pripojilo k Veľkej Británii a poskytlo jadrový dáždnik aj ostatným európskym členom NATO. Táto iniciatíva prichádza po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin opakovane hrozil použitím jadrových zbraní. Britský minister však varoval, že hoci treba tieto slová brať vážne, zároveň netreba podľahnúť panike.

„Bereme Putina vážne, bereme vážne jeho slová, ale sme si vedomí, že rád používa jadrovú rétoriku,“ skonštatoval Healey.

Na tému jadrových zbraní sa vyjadroval aj pri nedávnom zahájení výstavby novej generácie jadrových ponoriek triedy Dreadnought, ktoré majú v budúcnosti nahradiť staršie plavidlá typu Vanguard. Podujatie sa konalo za účasti britského premiéra Keira Starmera a podčiarklo záväzok britskej vlády k udržiavaniu silného jadrového odstrašenia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Extrémne vzácny meteorologický jav spôsobil výpadky elektriny v Európe

Realita britského jadrového arzenálu

Podľa údajov denníka The Telegraph disponuje Spojené kráľovstvo približne 225 jadrovými hlavicami. Ide o výrazne nižší počet v porovnaní s USA a Ruskom, ktoré vlastnia viac ako 5000 takýchto zbraní.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vodiči sú nahnevaní. Google Maps stráca kľúčovú funkciu

Istým problémom britského arzenálu je, že sa skladá výlučne zo strategických jadrových zbraní veľkého rozsahu. To by v prípade nutnosti odpovede na použitie taktických jadrových zbraní mohlo znamenať značné komplikácie, keďže reakcia by mohla byť neprimeraná svojím rozsahom.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *