Čaká nás antarktická zima, aká tu dlhé roky nebola. Prichádzame do nového cyklu

mraz pocasie

Nadchádzajúca zima prichádza so sľubom extrémne chladných teplôt a neobvyklého počasia, varuje meteorológ David Dilley.

Jej predpovede na oba kontinenty – Európu aj Ameriku – nie sú práve povzbudzujúce, pričom hovorí o mrazivej zime, akú sme naposledy zažili pred vyše 40 rokmi, konkrétne pred rokom 1982. Aj keď minulá zima bola relatívne mierna, zdá sa, že sa pripravujeme na dramatický zlom.

Dilley zdôrazňuje niekoľko hlavných faktorov, ktoré by mohli spôsobiť návrat počasia do čias pred rokom 1982, obdobia, ktoré bolo výrazne chladnejšie a nepredvídateľnejšie ako posledných 30 rokov. Podľa neho budú tri veci rozhodovať o tom, aká bude táto zima.

Prvým faktorom je ochladenie severného Tichého oceánu, kde teplota vody prechádza cyklickými zmenami každých 30 až 42 rokov. V súčasnosti sa nachádzame na začiatku chladnej fázy, ktorá by mohla trvať ďalších 30 rokov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Tento posun teploty vody začal v roku 2023 na západnom pobreží USA a v Britskej Kolumbii, čo už viedlo k nezvyčajne búrlivému počasiu v Severnej Amerike s obrovskými búrkami, povodňami a nadmerným snežením, ktoré ukončilo dlhodobé sucho v Kalifornii a prinieslo hojne snehu na východné pobrežie USA.

Druhým faktorom, ktorý ovplyvní túto zimu, je jav El Niño a jeho vývoj. Výrazné zmeny vplyvu El Niño na počasie budú spojené s aktuálnym chladným obdobím v Tichom oceáne.

Tretím aspektom je začiatok nového 230-ročného cyklu známeho ako ClimatePulse, ktorý mení obvyklé počasie. Tento cyklus prispel k vzniku extrémne chladného vzduchu v Kanade a centrálnom Arktickom oceáne, ktorý sa šíri ku Grónsku. V minulých štyroch rokoch to viedlo k najchladnejšej zime v Antarktíde v roku 2021 a najchladnejšiemu jaru a letu v Arktíde v roku 2022.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci začali do záchodu na noc sypať múku. Ráno uvidíte obrovskú zmenu

El Niño, ktorý sa momentálne rozvíja, bude mať výrazný vplyv na teploty oceánov, a to nielen v Tichom oceáne, ale aj v Atlantickom a Indickom oceáne. Tieto anomálie teplôt budú mať dôsledky pre počasie na oboch pologuliach.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho tieto zmeny potrvajú, ale odborníci sa zhodujú, že El Niño môže pokračovať až do jari, prípadne aj niekoľko ďalších rokov. Vzhľadom na tieto faktory môžeme očakávať nezvyčajné a náročné zimné obdobie, ktoré si vyžiada od ľudí prípravu a opatrnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *