Nezalievajte kávu hneď vriacou vodou. Je to veľká chyba, urobte toto

kava 2

Ranná káva je ako božský nápoj, ktorý nám umožňuje začať deň na plné obrátky. Na tom, aký druh pijete, nezáleží, veď každý má inú chuť. Stojí však za zmienku jeden detail, ktorý robí tento nápoj menej chutným. Zaujímavé je, že túto chybu robíme notoricky bez toho, aby sme o tom vedeli.

Zamyslite sa nad tým, ako si pripravujete kávu. Hádam to bude tak, že po pomletí kávových zŕn ich zalejete vriacou vodou a počkáte, kým usadeniny klesnú na dno. No v tomto momente robíte jednu z bežných chýb, vďaka ktorým je vaša káva horká a dosť nepodobná káve baristu. Nižšie vám vysvetlíme, ako si správne pripraviť kávu. Kľúčom je správna teplota vody!

Dokonalá káva. Ako ju pripraviť?

Výber správnej teploty vody závisí od mnohých faktorov, napríklad od druhu kávových zŕn a spôsobu varenia. Napriek tomu na to nikdy nepoužívame vriacu vodu! Možno sa pýtate, prečo je to také dôležité, nuž, príliš vysoká teplota spôsobí horkosť, kyslú pachuť a stratu hĺbky. Existuje mýtus, ktorý hovorí, že vriaca voda prináša to najlepšie z fazule. Žiaľ, pravda je úplne iná a zástancovia tejto teórie s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nepili dobre uvarenú kávu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí jedna lyžička denne. Regeneruje pečeň a redukuje vrásky na tvári

Teraz, keď už máme teóriu za sebou, je čas prejsť k praxi. Aká teplota vody bude pre našu kávu najlepšia? Predpokladá sa, že najbezpečnejšie rozmedzie je 89 až 94 stupňov Celzia. Väčšina káv bude lepšia pri vyšších teplotách, nad 90 stupňov. Ako vidíte, ide o minimálny rozdiel v teplote, ale veľmi veľký rozdiel v celkovej chuti.

Za zmienku stojí, že nižšia teplota vody prináša kyslé, citrusové tóny, zatiaľ čo vyššia hlavne horké a hlboké chute. Napriek tomu nikdy neprekračujte hornú hranicu 97 stupňov, inak zrná jednoducho spálite. Horké espresso ráno určite nebude príjemným zážitkom.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Len to hoďte do práčky a vyjde z nej špina za celé roky

Ako uvariť dokonalú kávu? Metóda pokusov a omylov

Hneď na začiatku sme spomenuli, že každý má svoje vlastné preferencie a nie každému bude chutiť rovnako. Preto je najlepšie vyskúšať pri varení kávy rôzne teploty. Možno objavíte nové chute a na tie staré zabudnete. Každé zrnko sa správa úplne inak, takže testovanie rôznych kombinácií je spôsob, ako nájsť svoju chuť.

Aby ste si celý proces uľahčili, oplatí sa investovať do laserového teplomeru alebo kanvice s teplomerom. To vám výrazne uľahčí kontrolu teploty vody. Ak nemáte teplomer, jednoducho nezalejte kávu hneď vriacou vodou ale pár sekúnd počkajte, kým odstavíte kanvicu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *