Čaputová odpovedala, či by v prípade výhry Smeru poverila Fica zostavením vlády

caputova fico

Prezidentka Zuzana Čaputová plánuje oznámiť svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách v rozumnom čase. Túto informáciu zverejnila v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Čaputová zdôraznila, že nevidí dôvod odkladať svoje rozhodnutie donekonečna a že musí urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom čase, keďže pozícia prezidenta je náročná a vyčerpávajúca, obzvlášť v súčasnom ťažkom období.

Po dvoch týždňoch vo funkcii je prezidentka spokojná s vládou odborníkov a hodnotí ju pozitívne. S premiérom Ľudovítom Ódorom sa snažili zostaviť vládu tak, aby mala čo najlepšiu štartovaciu čiaru a minimalizovali politické útoky. Prezidentka rozlišuje dve roviny pri vyslovení dôvery vláde – jednou je akceptácia vlády a jej odbornosti, a druhou je politické rozhodnutie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Babičkin liek na bolesti kolien a kĺbov. Prečo naň zabúdame a chodíme si len po lieky?

Čaputová očakáva, že parlament dá vláde odborníkov šancu a bude vecne rokovať o vyslovení dôvery. Vyzvala poslancov, aby sa oboznámili s programovým vyhlásením vlády a nezaujímali odmietavý postoj bez vecnej argumentácie. Zároveň poukázala na strany, ktoré vopred deklarujú odmietavý postoj bez vecného preskúmania.

Prezidentka zdôraznila, že vyslovenie dôvery by pomohlo pri zostavovaní štátneho rozpočtu a rozpočtov samospráv. Ak by parlament nevyslovil dôveru vláde, tá by fungovala v rovnakom režime ako predchádzajúca vláda Eduarda Hegera.

Čaputová vyjadrila, že ministri aktívne pracujú na programovom vyhlásení vlády a sústredia sa na správne priority. Premiér má ambíciu konsolidovať veci, napraviť ich a zabezpečiť riadny chod štátu. Podľa prezidentky táto vláda nechce len dosiahnuť krátkodobý úspech, ale plánuje pripraviť koncepčné zmeny pre vládu, ktorá vzišla z volieb.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chcete najsilnejšiu zeleninu? Nakŕmte ju špeciálnym hnojivom, ktoré si vyrobíte sami

Ak by strana Smer-SD vyhrala parlamentné voľby, prezidentka by Roberta Fica poverila zostavovaním vlády. Čaputová zdôraznila, že ide o ústavnú tradíciu a prvý dialóg vždy vedie s človekom, ktorý stranu doviedol k víťazstvu.

Prezidentka sa chystá podať právne kroky voči Robertovi Ficovi za jeho výroky na jej adresu. Chce, aby podanie bolo kvalitné a dobre vypracované, a potvrdila, že určite bude podané. Zároveň kritizovala politikov, ktorí budujú svoju politiku na deštrukcii a vyvolávaní strachu len pre získanie politických bodov, čo podľa nej rozkladá štát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *