Zvyšky vody na stenách chladničky sú znakom toho, že sa v spotrebiči nahromadila vlhkosť. Musíte podniknúť kroky, aby ste sa jej zbavili. Navrhujeme, ako to urobiť pomocou jednoduchých domácich prostriedkov.
Chladnička pomáha udržať potraviny dlhšie čerstvé. Medzitým vlhkosť, ktorá sa v nej objavuje, spôsobuje, že sa potraviny rýchlejšie kazia. Tá je tiež do veľkej miery zodpovedná za nepríjemné pachy. Aby ste sa vyhli vode a zápachu, oplatí sa vedieť, ako sa zbaviť vlhkosti v chladničke. Existuje niekoľko jednoduchých trikov, vďaka ktorým problém rýchlo zmizne.
Odkiaľ pochádza vlhkosť v chladničke?
Chladnička sama o sebe vlhkosť nevytvára. Vytvára sa, keď do nej vložíme potraviny, najmä teplé potraviny. Vplyvom teploty začne voda z potravín (a vodná para z teplých potravín) kondenzovať. Výsledkom je, že na stenách chladničky sa objavia kvapôčky vody.
Aby ste sa ich zbavili, nestačí utrieť vnútro spotrebiča handričkou. Po chvíli sa voda vráti späť. Oveľa lepším riešením je použitie pohlcovača vlhkosti. Nemusíte si ho však kupovať v obchode. Môžete si ho vyrobiť v priebehu niekoľkých sekúnd zo starých novín.
Ako sa zbavíte vlhkosti v chladničke?
Domáci pohlcovač vlhkosti si bez väčších problémov vyrobíte z novín. Jednoducho vezmite staré noviny a jeden list zrolujte do gule. Potom ho jednoducho vložte do chladničky. Papier pohltí všetku vlhkosť a s ňou aj nepríjemné pachy. Po niekoľkých hodinách, keď sú noviny už nasiaknuté vlhkosťou, ich jednoducho vyberte a vyhoďte a do chladničky vložte ďalšiu guľu.
Ak nečítate tradičné noviny, môžete použiť aj papierovú utierku alebo čistú bavlnenú látku. Každý z týchto materiálov bude rovnako účinným pohlcovačom vlhkosti. Ak sa chcete zbaviť vody a zápachu z chladničky, môžete použiť aj použité vysušené čajové vrecúško, mletú kávu (čerstvú) alebo mačacie stelivo.
Ako ochránite chladničku pred vlhkosťou a nepríjemnými pachmi?
Samozrejme, prevencia je lepšia ako liečba, preto sa uistite, že sa do chladničky nedostane vlhkosť a zápach. Nevkladajte do nej teplé potraviny. Neotvorené ovocie a zeleninu uchovávajte na tanieroch alebo v nádobách, aby nešpinili police. Každý týždeň skontrolujte produkty v chladničke a vyhoďte všetky, ktoré sa pokazili. Pritom dopredu umiestnite tie, ktoré majú najkratšiu dobu spotreby, aby sa spotrebovali ako prvé. Priebežne utierajte všetky nečistoty, ktoré sa na policiach tvoria.
Z času na čas vyberte všetko z chladničky a dôkladne vyčistite jej vnútro (aj zásuvky!). Pravidelne tiež vykonávajte odmrazovanie. Znížite tak riziko vzniku vlhkosti a nepríjemných pachov.